Trendy a nákupy

Ako si vybrať záhradnú pergolu?

Hľadáte vhodnú záhradnú pergolu? Na trhu nájdete hneď niekoľko kúskov. Môžete siahnuť po pergole samostatne stojacej, aj po takej, ktorá je namontovaná k stene. Pergoly sa líšia aj inými vlastnosťami – typom strechy či materiálu. Aký je teda postup pri výbere záhradnej pergoly?

Voľte materiál, ktorý vám vyhovuje

Najpopulárnejšie sú drevené a hliníkové pergoly, ktoré nájdete na mnohých záhradách. Obe typy majú niečo do seba. Záleží len na vás, čo vlastne hľadáte.

Kvalitné hliníkové pergoly sa totiž môžu pýšiť moderným vzhľadom, ktorý sa hodí k moderne pôsobiacim stavbám. Sú spoľahlivé, ponúkajú totiž dlhú životnosť a sú nenáročné na údržbu.

Alternatívou k hliníkovým pergolám sú tie drevené, ktoré ľudia volia najmä z lásky k prírodným materiálom a autenticite. Drevené pergoly sa hodia k starším stavbám, no tiež do tradične vyzerajúcich záhrad. Sú skvelou voľbou na chatu či chalupu, keďže dokážu prírodu a čarovnú atmosféru vďaka svojim originálnym dizajnom podčiarknuť.

Myslite na strechu pergoly

Strecha môže byť na záhradnej pergole fixne pripevnená alebo posuvná. V prípade, že sa rozhodnete pre hliníkovú pergolu, je lepšie siahnuť po variante s posuvnou strechou. Tá vám uľahčí manipuláciu s ňou. Ak totiž bude strecha plná vody alebo snehu, iba za ňu zatiahnete. No a samozrejme, ide o dokonalú voľbu aj pre romantikov. Pokiaľ sa totiž v letných mesiacoch rozhodnete strechu odtiahnuť a vychutnať si so svojou drahou polovičkou pohľad na nočné nebo, nič vám v tom nebude brániť.

Druhou možnosťou je klasická pevná strecha, ktorá je tiež obľúbenou voľbou mnohých domácností.

Okrem typu strechy sa môžete rozhodovať aj o jej vzhľade, konkrétne priehľadnosti a siahnuť po priehľadnej streche, vďaka ktorej sa budete tešiť teplým slnečným lúčom. Teda ak nie ste milovníkom tieňu. V tom prípade vás asi priehľadná strecha neosloví.

Kvalitná pergola so žalúziami

Tých, ktorí si radi doprajú trochu luxusu a komfort pre nich hraje skutočné vysokú rolu, môže osloviť aj záhradná pergola s inštalovanými žalúziami a roletami. Rolety a žalúzie vás totiž ochránia pred vetrom, dažďom či snehom a vy si tak budete môcť posedieť na záhradke kedykoľvek bez ohľadu na počasie.

Komentáre