Amiši predstavuje pomenovanie pre skupinu obyvateľstva charakteristickú svojím nábožensko-etnickým správaním. Táto skupina je typická najmä pre Spojené štáty americké a pre Kanadu. Čo sa týka náboženstva, Amiši sa radia ku kresťanom takzvaného anabaptistického smerovania. Medzi základné a pre našu spoločnosť pomerne nezvyčajné je, že táto skupina odmieta moderné výdobytky techniky a snaží sa udržiavať si životný štýl, ktorý bol typický pre ľudí niekoľko rokov dozadu.
Amiši pravidlá
Čo sa týka pravidiel tejto komunity, nie sú úplne rovnaké vo všetkých častiach sveta. Vyznačujú sa však mnohými obmedzeniami a tie sa formujú aj na základe presvedčenia konkrétnej skupiny, napríklad aj v konkrétnej krajine. Väčšinou majú Amiši viac detí – v priemere má rodina 6 až 7 potomkov. Žijú najmä prostredníctvom manuálnej práce a vážia si pracovitosť a pokoru, čo pre nich stotožňuje Božie Slovo.
Medzi základné pravidlá a obmedzenia, ktoré sa viažu pre túto skupinu patrí napríklad odev, ktorí nosia. Celkovo môžu vlastniť len niekoľko kusov oblečenia. Ženy nosia dlhé šaty a na hlave šatku/čepiec. Muži nohavice, košeľu, vestu a klobúk. V tejto sfére majú striktne predpísané pravidlá. Rovnako nesmú mať piercing, tetovanie, používať makeup, či nosiť drahé doplnky.
Majú zakázané používať elektrinu, telefóny a autá. Spôsob prepravy namiesto áut predstavujú kone a konské záprahy. Pokiaľ niekto porušuje tieto striktne udané pravidlá, môže byť z cirkvi vylúčený. Rovnako sa pravidlá týkajú aj ich vzdelávania. Väčšinou vedú školy, kde sa deti vzdelávajú do veku 13 alebo 14 rokov. Potom nasleduje odborná príprava pod vedením rodičov, komunity a učiteľov.
Amiši majú v hodnotovom rebríčku na popredných priečkach rodinu. Ženy rodia veľa detí, rodina si navzájom venuje veľa času a pozornosti. Striktné pravidlá sa týkajú aj ich stravy, ktorá sa skladá predovšetkým zo základných surovín, často vypestovaných manuálnou prácou. Niektoré krajiny majú aj originálne reštaurácie pre tieto komunity.
Amiši na Slovensku
Čo sa týka oficiálnych zdrojov, Amiši na Slovensku nemajú oficiálne pôsobenie. Ak aj niektorí ľudia vyznávajú tieto hodnoty, verejne sa nepriznávajú ako členovia tejto skupiny. Pre Amišov je však typické, že svoje presvedčenie nezdieľajú so širokou verejnosťou a ani sa nesnažia nikomu vnucovať svoje názory. Žijú skôr kompletne oddelene od ostatných ľudí a užívajú si vlastné hodnoty a vlastné spoločenstvo.
Amiši a zuby
Čo sa týka lekárov, Amiši nie sú veľmi fanúšikmi modernej medicíny. Rovnako ako je to aj s potravinami, či kozmetikou, majú striktný postoj aj voči medicíne. Zväčša sa vôbec nedávajú očkovať a vyhýbajú sa akýmkoľvek liečivám. Veria predovšetkým sile liečivých rastlín, po domácky vypestovaných potravín, čerstvému vzduchu a zdravému pohybu. Ich starostlivosť o zuby je väčšinou od nelicencovaných zubárov, ktorí nemajú vybavenie na väčšie zákroky. Zväčša si tak zuby dajú vytrhnúť, do ich opravy veľa neinvestujú. Mnoho Amišov má zubné protézy, pretože prichádzajú o zuby v mladom veku.
Amiši film
Amiši kniha
Kniha Dievča s košom rajčín uvádza čitateľa do deja príbehu, ktorý sa zameriava na tradičné životné hodnoty. Ide o novelu, ktorá má prudký výchovný charakter, úzko stanovené hodnoty – typická kombinácia pre život Amišov. Kniha poukazuje na život Amišov v ich uzatvorenom kruhu, spôsob akým sa chránia pred výdobytkami civilizácie. Kniha je vhodná pre rôzne vekové kategórie a veľmi príjemne poukazuje na dôležité životné hodnoty. Práve preto je vhodná aj pre ľudí, ktorí nemajú s touto komunitou nič spoločné, no snažia sa viesť normálny, úctivý život.
Komentáre