Zaujímavosti

Hrdinské potkany v Afrike: Vyňuchajú nášľapné míny. Zachrániť môžu až tisícky ľudí na celom svete!

Profesionálni hľadači bômb – potkany by mohli ročne uchrániť tisíce ľudí na celom svete od takejto smrti. APOP, belgická mimovládna organizácia, ktorá vycvičila tieto obrie africké krysy na detekciu mín sa domnieva, že tento sen sa môže stať skutočnosťou. Ich vývoj prebieha od roku 1997, tieto potkany dokážu prehľadať 200m2 za 20 minút, na rozdiel od ľudí, ktorým by to trvalo 25 hodín.

Ani jeden potkan pri hľadaní mín nezomrel, keďže priemerná mína vybuchne pod hmotnosťou približne 5 kilogramov. Ani najťažší samec však nepreváži hmotnosť 1,5 kilogramu. Navyše, na uši krýs sa aplikuje opaľovací krém, aby sa predišlo rakovine kože. Ako náhle už krysa nevládze pracovať, alebo je príliš stará, ide do dôchodku, kde môže až do smrti žiť bežným prirodzeným životom.

Priemer z roku 2013 hovorí o 9 banských nešťastiach spojených s úmrtiami denne.

Hrdinské potkany majú pomôcť odhaliť tieto smrtiace míny v Afrike.

Ani jedna krysa pri hľadaní míny ešte nezomrela.

Priemerná mína vybuchne pod hmotnosťou 5 kilogramov, zatiaľ čo väčšina krýs neváži viac než 1,5 kilogramu.

Tieto potkany sú účinnejšie ako ľudskí pyrotechnici. Efektívne dokážu prehľadať 200m2 za 20 minút. Ľuďom to isté trvá 25 hodín.

Potkany používajú aj opaľovací krém, na zabránenie vzniku rakoviny kože.

Tréning každej krysy stojí približne 6000€. Do dôchodku odchádzajú po 4-5 rokoch, keď sú staré, alebo sa im už nechce pracovať. Tento odchod do dôchodku znamená zabezpečenie veľa chutného jedla až do konca života. 🙂

Komentáre