Technológie

Imobilizér a chiptuning – ochrana a výkon

auto udi

Vo filmoch ste to už asi videli mnohokrát: Zlodej naskočí do vozidla, spojí niekoľko drôtov pod volantom, auto naštartuje a on odchádza. Aby sa to neudialo aj v reálnom živote, prišli výrobcovia s myšlienkou vybaviť automobily imobilizérmi motorov. A pre zlepšenie výkonu auta tu máme chiptuning.

Ako funguje imobilizér?

Na kľúče od auta sa dnes dá pozerať ako na bezpečnostné prvky. Inteligentné kľúče obsahujú takzvané transpondérové čipy. Keď naštartujete, tieto čipy odošlú bezpečnostný kód do imobilizéra systému. Auto sa naštartuje, ak sa bezpečnostný kód v kľúči zhoduje s bezpečnostným kódom v imobilizéri.

Ako odpojiť imobilizér?

Možno by ste niekedy chceli vedieť, ako odpojiť imobilizér a to najmä vtedy, keď sa toto zariadenie pokazí a auto nenaštartuje. Ak by ste ho odpojili, že vaše auto bude oveľa zraniteľnejšie voči pokusom o krádež.

Bez imobilizéra môže byť na naštartovanie skutočne postačujúce len „prepojenie káblov“. Okrem toho vám poisťovňa v prípade krádeže s najväčšou pravdepodobnosťou škodu nepreplatí, ak zistí, že imobilizér vo vašom aute bol odstránený. Preto lepšie, ako odpojiť imobilizér, ho bude opraviť.

Keď sa pokazí

Pokazený imobilizér vie narobiť problémy. Ak imobilizér nerozpozná váš kľúč, potom sa motor nespustí vôbec. Môže však ísť len o vybitú batériu. Spoznáte to podľa toho, že nefunguje ani centrálne zamykanie. Ak je k dispozícii, vyskúšajte náhradný kľúč, ale pokiaľ ho váš motor nedokáže rozpoznať, môže to znamenať, že sa imobilizér pokazil. V tom prípade sa radšej obráťte na odborný servis.

Vyskúšajte chiptuning

Ako vám imobilizér dokáže ochrániť auto, dobrý chiptuning ho vie zasa poriadne „nakopnúť“. O čo ide? Chiptuning, či ladenie čipu, mení alebo upravuje programovateľný čip v elektronickej riadiacej jednotke automobilu. Inak povedané, chiptuning mení parametre podľa nového algoritmu na dosiahnutie vyššieho výkonu pri nižšej spotrebe paliva. Dokáže obísť niektoré obmedzenia výrobcov, ako napríklad obmedzenie maximálnej rýchlosti.

Komentáre