Nezaradené

Inkontinencia u mužov: Prečo vzniká a ako sa dá liečiť?

intimita

Močová inkontinencia je ochorenie, ktoré sa často vyskytuje u dospelých mužov. Nie každý je však pripravený pripustiť si prítomnosť takéhoto problému, pretože veľmi často otravuje bežný život pacienta, čo vedie k následnej neuróze a stresu. Preto sa pýtame, či je možné túto patológiu poraziť a z nášho života aj odstrániť?

Čo je močová inkontinencia?

Inkontinencia je neschopnosť vykonať kontrolovaný úkon močenia. Pri inkontinencii osoba vylučuje moč nedobrovoľne alebo ho naopak nie je v močovom mechúre schopná zadržať.

Tento stav sa často pozoruje v detstve a prejavuje sa vo forme enurézy. Enuréza u detí je ale prechodný stav spôsobený nedokonalosťou autonómneho nervového systému a vo väčšine prípadov si nevyžaduje liečbu. Zvyčajne vo veku 12 – 15 rokov problém nezávisle a bez stopy odchádza.

Keď však choroba postihuje dospelého človeka, je to úplne iná záležitosť. U dospelých je choroba častejšia u tých, ktorí prekročili 45-ročnú hranicu veku života. Je to kvôli zmenám v tele súvisiacim s vekom. Celkovo približne 7 % mužskej populácie trpí inkontinenciou. Z toho 3 % pacientov sú vo veku od 40 do 60 rokov, 10 % – od 60 do 75 rokov, 22 % – viac ako 75 rokov. Títo muži potom hľadajú pomoc u dobrého urológa.

Inkontinencia moču často súvisí s patológiami, ako sú impotencia, zápalové procesy v genitourinárnom systéme (cystitída, prostatitída alebo uretritída). Prognóza správnej liečby je vo väčšine prípadov ale priaznivá.

Ako sa zbaviť uniku moču?

Túto patológiu je potrebné liečiť, kým neprejde do závažnejších foriem. Okrem toho, treba pamätať na to, že inkontinencia je často prvým príznakom takých závažných chorôb, ako je prostatitída, adenóm a nádory genitourinárneho systému.

Urológ, ktorý vie vykonať aj obriezku, sa podieľa na liečení inkontinencie, pacient však môže byť pri identifikácii psychogénnej alebo neurogénnej povahy choroby odporučený aj psychoterapeutovi alebo neuropatológovi.

Liečba vo všeobecnosti zahŕňa:

  • chirurgické metódy;
  • lekárske metódy;
  • fyzické cvičenia;
  • zmenu stravy;
  • zmenu životného štýlu, opustenie zlých návykov;
  • rehabilitáciu;

Avšak, s touto chorobou by mal človek zmeniť aj svoj životný štýl. Minimálne množstvo alkoholu. S fajčením je lepšie prestať úplne. Potrebné je aj pravidelné cvičenie, šport a dobrý odpočinok. Všetko v rámci vášho lepšieho zdravia a pohodlia.

Komentáre