Šport a zdravie

Kalistenika: výhody cvičenia s vlastnou váhou

kalistenika ženské telo

Kalistenika, alebo cvičenie s vlastou váhou v športových halách a na workoutových ihriskách (street workout) sa stáva v dnešnej dobe stále populárnejšou aktivitou. Zo svojej podstaty sa odlišuje od cvičenia v posilovni, pretože pri kalistenike nepotrebujete žiadne prístroje ani činky. Stačí vám len vaše telo, odhodlanie a môžete začať budovať silné a zdravé telo aj takýmto spôsobom.


kalistenika a fitnessČo je to kalistenika?

Slovo „kalistenika“ pochádza zo spojenia gréckych slov khálos (krása) a sthénos(sila) a označuje cvičenie s vlastnou váhou. Kalistenika je vhodná pre všetkých, pretože cviky je jednoduché nastaviť podľa náročnosti a kondície. Navyše takéto cvičenie nie je limitované priestorom a ani vybavením – cvičiť s vlastnou váhou sa dá naozaj všade. Základné cviky kalisteniky sú: kliky, drepy, dipy a príťahy (na hrazde). Od týchto cvikov sa ďalej odvíjajú stovky rôznych variácií pre pokročilejších, napríklad kliky v stojke. Príkladom cvičenia s vlastnou váhou je tabata.


Komplexné cvičenie svalov

Snívate o zdravom tele, ktoré má funkčnú a výbušnú silu, dokáže bežať a účinne zdvíhať svoju váhu na hrazde alebo pri klikoch? Všetko toto sa dá dosiahnúť pravidelným a správnym cvičením s vlastnou váhou, nepotrebujete žiadne prístroje ani činky. Cvičenie s vlastnou váhou je veľmi komplexné, čo znamená, že spolu s budovaním sily zlepšujeme zdravie a pružnosť našich kĺbov, výdrž a mobilitu. Pri jednotlivých cvikoch pracuje oveľa viac svalov ako pri cvikoch vo fitku, ktoré sú izolované – zameriavajú sa na budovanie konkrétnej svalovej partie, napríklad bicepsový zdvih s jednoručkou.


street workoutKreativita v cvičení

Pri kalistenike má človek v porovnaní s cvičením vo fitku oveľa väčšiu voľnosť v pohybe. Dôležité je jediné pravidlo: je potrebné každý cvik robiť v správnej polohe a pohybe, inak by mohlo, rovnako ako pri každom cvičení, dôjsť k zraneniam. Existuje najmenej 50 rôznych druhov klikov, na ktoré sa môžete pozrieť v tomto videu.

Takisto poznáme niekoľko desiatok druhov zhybov na hrazde, napríklad zhyb s úchytom na široko, na úzko či zhyb na jednej ruke pre pokročilých.


Cvičiť môžete všade

S vlastnou váhou sa dá cvičiť naozaj všade. Čakanie na letisku alebo na autobusovej zastávke môžete efektívne využiť tak, že si dáte pár sérií klikov a drepov. V parku môžete cvičiť kliky na tráve alebo kliky o lavičku, pri ktorých posilnite hlavne vaše ramená a hrudník. Skvelou možnosťou ako cvičiť s vlastnou váhou vonku je využiť workoutové ihriská, na ktorých nájdeme bradlá a hrazdy na cvičenie.


workout na bradláchAko začať?

Pre úplných začiatočníkov cvičenia s vlastnou váhou sú najlepším štartom základné cviky – kliky, drepy, zhyby na hrazde (nadhmatom aj podhmatom). Zhyb na hrazde nie je jednoduchý cvik, preto ak ho ešte nezvládnete, nezúfajte. Postupne si vybudujete silu tým, že budete na hrazde len visieť a trénovať ľahšie variácie cvikov, ktoré chcete dosiahnúť. Pred cvičením nezabúdajte na správnu rozcvičku a strečing, aby ste telo zahriali a predišli zraneniam.


kalistenika so závažímKalistenika vs posilovňa?

Cvičenie s vlastnou váhou je komplexné a pri cvikoch sa zapája viac svalov ako pri cvičení v posilovni. Kalistenika má jednu nevýhodu, ktorou je záťaž pri cvičení – cvičíte len s vlastnou váhou, čo nás môže po čase limitovať v našom pokroku. Najlepšie je preto kombinovať tieto dva typy cvičenia: kalisteniku a cvičenie so závažím.

Komentáre