Panenská blana je súčasťou každého ženského organizmu – ide o membránu, ktorá pokrýva vstup do pošvy. Jej pretrhnutie prichádza s prvým pohlavným stykom a nazýva sa deflorácia. V niektorých kultúrach, najmä v minulosti bola považovaná za symbol cnosti a dokonca aj patrične kontrolovaná, aby sa dosvedčilo, že dievča je pannou. Nie vždy však ide o pravidlo a niekedy sa môže panenská blana pretrhnúť aj pri iných aktivitách ako je sex – napríklad masturbácia, cvičenie, zavádzanie tampónu a podobne. Rovnako je možné, že žena, ktorá už pohlavný styk mala, ešte stále oplýva panenskou blanou. Ako to teda s ňou je a ktoré zaujímavosti ste o nej možno nevedeli?
Pretrhnutie panenskej blany
Najdôležitejšou informáciou, ktorú musíte o panenskej blane vedieť, je že má otvor. Môže mať rôzny vzhľad a rovnako byť rôzne veľký, ale vždy tam musí byť. Umožňuje napríklad aj odtekanie menštruačnej krvi a podobne. Rovnako tento otvor umožňuje zavádzanie tampónu bez toho, aby ste prišli o panenstvo. Medzi časté mýty, ktoré sa spájajú s pretrhnutím panenskej blany patrí to, že to sprevádza veľká bolesť a množstvo krvi. Vo väčšine prípadov je to ale naopak.
Panenská blana je veľmi tenká a pružná, takže vo väčšine prípadov prvý sexuálny zážitok nie je bolestivý alebo len minimálne. Samozrejme sú aj prípady, kedy sa môže stať, že pôjde o bolestivý sex a budete aj krvácať. Celkovo, čo sa týka krvácania, býva minimálne a len v ojedinelých prípadoch je naozaj výrazné. V minulosti tento fakt ženám pomerne strpčoval život, keďže počas svadobnej noci sa očakávalo krvácanie aj bolesť – len tak ženích a rodina uverili, že ide o pannu a nie cudzoložnicu.
Panenská blana: problémy
Medzi najčastejšie problémy spojené s panenskou blanou patrí jej absencia. Ak ju chcete vytvoriť alebo obnoviť, pôjdete na zákrok, ktorý sa nazýva hymenoplastika. Veľmi častým problémom okrem žiadnej alebo slabej panenskej blany, je aj tá ktorá je príliš hrubá. V tomto prípade ju nemusí prerušiť ani pohlavný styk. V prípade ak chceme narušiť hrubú panenskú blanu, zákrok sa nazýva hymenotómia. Všetky zákroky sú pomenované od latinského názvu panenskej blany – hymen.
Panenská blana zaujímavosti
Medzi zaujímavosti patrí, že žena môže dokonca aj otehotnieť bez toho, aby sa jej narušila panenská blana. V tomto prípade býva väčšinou narušená pri pôrode a zväčša ide o hrubé panenské blany.
Z biologického hľadiska ešte stále nie je jasné aký je význam panenskej blany. Výskumy a štúdie sa väčšinou orientujú len na zamedzenie infekcie pohlavných orgánov.
Existujú mnohé tvary, typy a tiež aj hrúbky panenskej blany, ktoré sú väčšinou dané geneticky. Konečný výsledok je kombináciou vývinu počas tehotenstva, ale tiež aj vplyvu estrogénov a celkovej hormonálnej hladiny po narodení.
Komentáre