Šport a zdravieZaujímavosti

Prečo je pitný režim pre naše telo taký dôležitý?

Dostatočný príjem tekutín je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutnou podmienkou. Okrem toho však dodržiavanie pitného režimu ponúka omnoho viac pre vaše telo.

Prečo je pitný režim dôležitý?

  1. Pitie čistej vody podporuje funkciu obličiek. Vieme, že obličky slúžia na detoxikáciu tela a zbavovanie sa toxických látok prostredníctvom vylučovania.
  2. Na optimálnu prácu mozgu je veľmi dôležité aby mal dostatok živín a kyslíka. Aby sa však tieto látky dostali až do mozgu musia pomocou obehovej sústavy dostať až do mozgu. Voda je veľmi dôležitá na dobré prúdenie krvi a správnu hustotu krvi.
  3.  Dehydratácia organizmu je veľmi nebezpečná pretože ohrozuje naše základné životné funkcie. Nedostatok vody sa v počiatočnom štádiu prejavuje bolesťou hlavy a slabou koncentráciou. Pokiaľ však pretrvá viac dní môže navodiť seriózne problémy v podobe mdloby, či búšenia srdca.
  4. Voda je veľmi dôležitá aj pre správne fungovanie metabolizmu a trávenia. 

Koľko vody telo stráca počas dňa?

voda

Bežné potenie, ktoré takmer ani nevnímame pre telo znamená veľké straty v podobe asi pol litra strát. Močom strácame 800- 1500 litrov vody.

Veľmi dôležité je uvedomiť si, že pri vysokých teplotách je pitný režim nevyhnutný.

Na svoj pitný režim by mali dbať aj seniori, či ľudia ktorí majú problémy s tlakom. Špeciálny pitný režim si tiež vyžaduje obdobie tehotenstva a obdobie choroby. Nepodceňujte v týchto prípadoch dôležitosť pitného režimu a starajte sa o svoje telo.

Aký druh nápoja je najvhodnejší?

Najlepšie je piť čerstvú, čistú vodu z vodovodu. Veľmi vhodné sú aj minerálne vody. Tie by však nemali byť hlavnou zložkou vášho pitného režimu ale skôr len doplnkom, ktorý striedate. Čistú vodu tiež môžete striedať s nesladenými čajmi a ovocnými šťavami, samozrejme v menšom množstve.

Pri pití alkoholických nápojov sa množstvo vymočených tekutín zvyšuje. Taktiež kofeín a sladené nápoje spôsobujú dehydratáciu.

voda

Kedy piť?

Piť treba začať ráno po spánku. Vtedy má telo prestávku a vypotí veľké množstvo vody. Doplnením tekutín prebudíte váš metabolizmus a taktiež naštartujete trávenie. Pitie počas dňa je najvhodnejšie pri pocite smädu. Avšak pocit smädu je veľmi individuálny a niektorí ľudia ho takmer nepociťujú. Preto sa nespoliehajte len na tento faktor a strážte si dostatok pitného režimu aj pri menšom pocite smädu.

Koľko piť?

Váš ideálny pitný režim si môžete vypočítať na základe vašej váhy. Na každých, aj začatých, 15 kg hmotnosti by človek mal prijať od 0,5 do 0,7 litra vody.  

Pitný režim zdravého dospelého človeka by sa mal pohybovať od 2 do 3 litrov vody denne. 

Najlepšou kontrolou kvalitného pitného režimu je farba moču. Pokiaľ máte moč príliš zafarbený a zapáchajúci sú to počiatočné prejavy dehydratácie a váš pitný režim je nedostačujúci.

Opačným extrémom v pitnom režime je pokiaľ prijímate až nadmerné množstvo tekutín. To tiež nemá so zdravým životným štýlom veľa spoločného. Pitím prílišného množstva vody zbytočne zaťažujete obličky a tým svojmu telu neprospievate. Preto je veľmi dôležité nastaviť si správny príjem zdravej pitnej vody. Skúste to s nami.

Komentáre