Šport a zdravie

Trápi vás nedostatok vitamínu D?

Vitamín D môžeme získavať z rôznych zdrojov. Či už ide o slnečné žiarenie alebo rôzne potraviny, ktoré sú na tento vitamín bohaté. Najviac vitamínu D obsahujú tučné ryby ako je tuniak, či makrela. Taktiež niektoré huby obsahujú značné množstvo. Nedostatok tohto vitamínu môže mať pre telo veľmi zlé až katastrofálne následky. Okrem mnohých iných výhod podporuje aj imunitný systém a obranyschopnosť organizmu.

slnko

Slnečné žiarenie ako zdroj vitamínu D

Hladina vitamínu D sa zvyšuje pobytom na slnku. Je vedecky dokázané, že naša pokožka vyrába potrebné množstvo vitamínu D na každý deň. Avšak sú rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú produkciu tohto vitamínu. Sú to napríklad opaľovacie krémy, znečistenie, či oblačnosť.

Ako zistíte, že máte nedostatok vitamínu D?

Niektorí ľudia majú nedostatok vitamínu D, no neprejavujú  sa u nich žiadne výraznejšie syndrómy. Počiatočné štádium ovplyvňuje najmä spánok. Často ľudia, ktorí trpia takýmto nedostatkom majú nepokojný spánok, cítia sa unavení. Tieto symptómy môžu byť sprevádzané aj bolesťou svalov, či svalovými kŕčmi.

Čo spôsobuje nedostatok vitamínu D?

Nedostatok vitamínu D sa prejavuje aj tým, že sprostredkúva ďalšie nadväzné ochorenia.

Vzhľadom na už spojenú súvislosť s imunitným systémom, môže takýto nedostatok spôsobovať poruchy imunity. Tiež sa k tomu viaže zvýšená frekvencia infekcie, keďže vitamín D tiež pôsobí ako ochrana proti infekciám. Najčastejšie sa to prejavuje chrípkou, prechladnutím, či inými virálnymi alebo bakteriálnymi ochoreniami.

Taktiež pre zdravie kostí hrá vitamín D dôležitú úlohu. Rachitída je ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä v detstve. Kosti sú v takomto prípade mäkké a krivia sa, či deformujú. Taktiež je známa aj krivica u dospelých. Ide o systémové ochorenie, ktorého dôsledkom je nedostatočná mineralizácia kostného tkaniva. Prejavom je najmä bolesť končatín a chrbtice.

Ďalším prejavom nedostatku vitamínu D sú poruchy rovnováhy vápnika a metabolizmu fosfátu v organizme. Narušenie takejto prirodzenej rovnováhy vápnika a metablozimu fosfátu môže ovplyvňovať metabolizmus kostí a štruktúry kostí. Výsledkom je zvyšené riziko výskytu zlomenín a strata kostnej hmoty. Tiež sa rovnováha vápnika spája aj s osteoporózou v starobe, kedy sa najčastejšie vyskytujú zlúčeniny v oblasti chrbtice.

Možno ste si už všimli, že počas ročných období a dní, kedy slnko vidíme málo sa cítime smutní a bez nálady. Tento jav je spôsobený nedostatkom vitamínu D, ktorý získavame zo slnečného žiarenia. Takéto stavy môžu viesť až k depresii. Preto pokiaľ máte zlú náladu doprajte si podľa možností pobyt na slnku. Najlepšie je nechať prúdiť slnečné žiarenie na holú kožu a nasávať energiu.

 

Komentáre