Nezaradené

Vyberáte podlahu? Poradíme vám, ako na to rýchlo a bez starostí

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, čo všetko musí vydržať podlaha v domácnosti? Každodennú námahu pri chodení, sedenie, vyliate tekutiny, množstvo prachu… to všetko sú vplyvy, ktorým musí odolávať po dlhý čas. Na dva typy podlahy, z ktorých máte na výber, sme sa zamerali v našom článku.

Drevené parkety — klasika, ktorá odoláva času

Luxusné drevené parkety dodávajú každej miestnosti jedinečné čaro. Vybrať si ich môžete v rôznej hrúbke od 14 do 22 mm, pokladajú sa celoplošným lepením. Výhodou tohto typu podlahy je, že si ju kupujete na celý život. Jej povrch je možné raz za niekoľko rokov prebrúsiť a opäť nalakovať alebo naolejovať.

Nevýhodou je menšia odolnosť dreva voči vlhkosti, drevené parkety preto nie sú vhodné do kúpeľne, WC a kuchyne. V porovnaní s inými typmi sú tiež drahšie.

Drevené parkety sa vyrábajú z viacerých drevín, ktoré sa od seba odlišujú svojou tvrdosťou. Do domácnosti sa odporúča siahnuť po tvrdších (agát, eben, exotické dreviny) a stredne tvrdých drevinách (buk, dub, breza, javor, jaseň, orech). Mäkšie druhy dreva, ako sú smrek, borovica, jedľa, lipa či topoľ, si môžete vybrať na chalupu alebo chatu, kde budú vystavené menšej námahe.

Vinylové podlahy v prírodnom dekóre

Blízkosť prírody si môžete do vášho príbytku priniesť aj s vinylovou podlahou, ktorá je lacnejšia ako drevená. Moderné vinylové podlahy vás potešia ich mäkkosťou pri chôdzi aj sedení. Ak máte malé deti, ktoré sa často hrajú na zemi, iste oceníte aj to, že patrí medzi teplejšie typy podláh. Pri výbere ponúka možnosť vybrať si z rôznorodých dekórov, ktoré na prvý pohľad pripomínajú prírodné materiály, ako sú drevo či kameň.

Vinylová podlaha sa vyrába v dvoch variantoch — ako lepená alebo plávajúca. Prvý typ sa pokladá lepením priamo na podklad. Má hrúbku len 2 – 3 mm, pri pokladaní sú potrebné odborné znalosti, dôležitá je tiež rovnosť podkladu. Plávajúca vinylová podlaha sa pokladá jednoduchšie pomocou clickového spoju.

Zdroj obrázka: hedgehog94/Shutterstock.com

Komentáre