LifestyleŠport a zdravie

Ako rozpoznať infarkt až mesiac dopredu

Ako rozpoznať infarkt až mesiac dopredu

Všetci sme si vedomí toho, že infarkt patrí bohužiaľ medzi veľmi časté a nečakané príčiny smrti. Prevenciou proti infarktom je všimnúť si symptómy dostatočne predčasne a začať ich okamžite riešiť. Infarkt je problémom mnohých ľudí, ktorí sa vystavujú nebezpečenstvu najmä v rôznych prípadoch spojených so zaťažením ich tela. Zapríčiňuje ho množenie zábran vo vašich tepnách, ktoré zabraňujú prísunu krvi k srdcu, a tak spôsobujú infarkt.

Zjednodušene, jedná sa o mŕtve tkanivo, ktoré je ničené práve nedostatkom krvného obehu. Vďaka tomuto mŕtvemu tkanivu človek zažije náhle bolesti a ťažobu, čím telo dáva vedieť, že so srdcom niečo nie je v poriadku. Funkcia srdca je pritom v kritickom stave, pretože pracuje na chode celého systému, ktorý nás udržiava pri živote.

Tu je zoznam šiestich najbežnejších prejavov, ktoré môžu upozorňovať na problémy kardiovaskulárneho systému a vznik infarktu

  1. Studený pot a závraty

Kvôli slabému chodu váš mozog nedostane náležité množstvo krvi, ktoré potrebuje pre správny chod. Ak zažijete tento príznak, ste v ohromnom nebezpečenstve a mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

  1. Tlak na hrudi

Tento príznak je najvýraznejší zo všetkých. Tlak je signál, že niečo nie je v poriadku. Mnohí ľudia si mysleli, že to nič nie je, potlačovali tlak, no to rozhodne nemali robiť. Mali by ste sa dať prezrieť okamžite, keď pocítite stúpajúci tlak na hrudi.

  1. Slabosť

Cítenie sa krehkým a slabým je ďalším znakom toho, že sa vo vašom tele deje niečo zlé. A to kvôli zužovaniu sa vyživovacích dráh. Taktiež to znamená, že váš krvný obeh nie je práve v najlepšom poriadku.

srdce

  1. Symptómy nachladnutia a chrípky

Mnohé prípady zažili náhle ochladenie či teploty a bolesti podobné chrípke ako vedľajšie efekty infarktu. Jedná sa o veľmi desivé príznaky, preto by ste pri nich mali okamžite kontaktovať špecialistov.

  1. Únava

Ak sa často cítite malátny a bez energie, môže to byť spôsobené nedostatkom krvného obehu vo vašom srdci. Stáva sa to pri tvorbe povlaku v cievach, ktoré zásobujú srdce krvou.

  1. Dýchavičnosť

Vďaka nedostatku krvného obehu budú trpieť aj vaše pľúca. V prípade nedostatku zásoby krvi pľúca nedokážu nasať dostatočné množstvo vzduchu, čo je identifikované ako dýchavičnosť. V prípade, že zažívate tento nepríjemný príznak, mali by ste kontaktovať svojho odborného lekára.

V prípade stretu s ktorýmkoľvek z týchto príznakov by ste mali urýchlene navštíviť odborníka. Popravde, ideálny spôsob, ako nezažiť infarkt na vlastnej koži, je sledovať jeho prejavy dopredu. Robte všetko preto, aby ste prispeli k zdraviu svojho kardiovaskulárneho systému, môže to znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Zdravie kardiovaskulárneho systému môžete posilniť zdravou životosprávou, dostatkom pohybu a vyhýbaniu sa alkoholu, či cigaretám. 

Komentáre