Káva je celosvetovo obľúbený nápoj, ale nie každý si dokáže vybrať tú kvalitnú. Či už ju pijete pre povzbudenie alebo kvôli chuti venujte pozornosť výberu zrnkovej kávy. Kvalitu určite nehľadajte pri instantných nápojoch. Samostatnou kategóriou je aj zelená káva.
Dôležité je mletie aj praženie
Samozrejme je dôležité aby boli zrnká kvalitné. Veľká vplyv na výslednú kvalitu má ale praženie a mletie. Praženie kávy nie je jednoduchá záležitosť a výsledok závisí najmä od času a teploty praženia. Krajiny v ktorých sa káva pestuje má praženie tradíciu a kvalita obvykle nesklame.
Najlepšie spravíte, ak si kúpite zrnkovú kávu a nameliete si ju. Určite sa oplatí investovať do dobrého mlynčeka, prípadne vám ju pomelú v špecializovanej predajni, v ktorej kupujete kávu. Pri mletí záleží na tom, akú kávu pojete. Z nahrubo pomletých zŕn sa robí káva v mokka kanvičke, stredná hrubosť zŕn patrí do pákových a prekvapkávacích kávovarov a najjemnejšie mletá káva sa používa pre profesionálne kávovary.
U nás sú najdostupnejšie odrody Arabica a Robusta, pričom sa dajú kúpiť aj zmesi týchto odrôd. Najväčší výber nájdete v špecializovaných obchodoch.
Zelená káva je špecifická
Rozdiel v porovnaní s „normálnou“ kávou je v tom, že pravá zelená káva sa nepraží a tým pádom nemá typickú hnedú farbu a rozdiel je aj v aróme. Obľúbená ja hlavne pri chudnutí a detoxikácií. Jej účinky a motivácia ju piť sú teda odlišné ako pri čiernej praženej káve.
Odlišná je aj príprava. Zelenú kávu zalejete horúcou vodou a necháte lúhovať. Na prípravu je výborný french press, ale postačí aj to, keď kávu iba scedíte cez sitko. Zelená káva by mala znižovať chuť do jedla, vyplavovať z tela škodlivé látky či fungovať ako prevencia proti cukrovke. Rozhodne ale nejde o zázračný prípravok a treba ju užívať s mierou.
Komentáre