LifestyleŠport a zdravie

Čaj na hlasivky

Čaj na hlasivky

Čaj je univerzálnym nápojom, ktorý má svoj pôvod už v dávnej histórii. V súčasnosti pijeme čaj často kvôli jeho chuti, ale v minulosti mal skôr zdravotné účinky, pretože nahrádzal lieky. Čaj ako taký sa jednoducho pripravuje a je cenovo dostupný, vďaka čomu si vyslúžil už po mnohé roky vysokú mieru popularity. Bylinné čaje sú ešte aj dnes unikátnou cestou k riešeniu zdravotných problémov prírodnou cestou. Aký čaj je ideálny na liečenie hlasiviek?

Čaj na hlasivky

Čaj na hlasivky: ktorý si vybrať?

Čo sa týka liečby hlasiviek, často siahame hneď po liekoch, pritom sa hlasivky dajú liečiť aj prostredníctvom prírodnej liečby. Ideálnym spôsobom je voľba kvalitných byliniek, ktoré sa na tento účel používajú od nepamäti. Medzi obľúbené čaje na liečbu hlasiviek patrí anízový, šalviový, lipový alebo repíkový čaj. Ideálne je čaj piť horúci po malých dúškoch. V prípade potreby môže byť vhodnou voľbou sladiť ho medom.

?Často na internete môžete nájsť aj rôzne zmesi sypaných čajov určené na liečenie hlasiviek. Aj tieto môžu byť skvelou voľbou, pričom však neodporúčame miešať bylinky doma. Nemusí to v každom prípade dopadnúť dobre.

Inhalácia a kloktanie môžu tiež pomôcť

Okrem samotného čaju môže pomôcť aj inhalácia pár byliniek, najlepšie repíka lekárskeho. Stačí si pár lyžíc repíka zaliať vriacou vodou, povariť a inhalovať pary. Ideálne je to aj v prípade, že vás okrem hlasiviek trápia aj iné problémy spojené s nachladnutím, prípadne angína. Inhalácia je rýchlou cestou k úľave a opäť ide prírodnú a účinnú domácu procedúru.

Okrem pitia čaju a inhalácie môže tiež pomôcť kloktanie pomocou kloktadiel. Opäť je dostupných aj niekoľko komerčných produktov, no rovnako poslúži aj šalviový čaj. Stačí zaliať lístky šalvie vriacou vodou a nechať lúhovať, kým voda nevychladne približne na 40°C. Následne čaj preceďte a môžete kloktať. Ak nemáte doma šalviu, rovnako môže poslúžiť ako kloktadlo aj voda so soľou, čo nie je najpríjemnejšia kombinácia, no jej efektívnosť je zaručená.

Čaj na hlasivky

Ďalšie tipy pre úľavu…

Veľmi dôležité je počas liečby hlasivky nenamáhať. Veľa ľudí pri komunikácii šepká, čo je však pri strate hlasu nešťastná voľba, pretože šepkanie namáha hlasivky ešte viac. Udržujte sa v kľude, snažte sa nerozprávať a piť dostatok tekutín – čaju aj vody. Okrem iného je veľmi podstatné zvlhčovať vzduch v miestnosti, v ktorej sa nachádzate. Ideálne sa to dá docieliť difuzérom alebo zvlhčovačom – ak takéto zariadenia nemáte, môžete rozvešať mokré handry po radiátoroch. V žiadnom prípade nepite studenú vodu, či perlivé nápoje.

Komentáre