Šport a zdravie

Čo je to treking?

Čo je to treking?

Treking patrí medzi obľúbené outdoorové aktivity. Jeho história sa viaže na Himaláje, kde si pri náročných výstupoch sprievodcovia uvedomili, že niektoré časti pohorí majú relatívne jednoduchý terén a na jeho zdolanie nie sú potrebné žiadne špeciálne zručnosti. Názov treking vznikol z anglického slova trekking, ktorý sa dá voľne preložiť ako putovanie. Slovo sa častým používaním poslovenčilo a tak sa stalo súčasťou nášho bežného vyjadrovania.

Treking ako outdoorová disciplína

Treking sa považuje za kráľovskú disciplínu turistiky a viaže sa na pobyt v krásnej krajine, ďaleko od civilizácie. Tento druh pešej turistiky si vyžaduje dávku motivácie, keďže predstavuje psychickú aj fyzickú záťaž pre organizmus. Ľudia zväčša pri začiatkoch trekingu volia „kratšie“ niekoľko hodinové trasy, ktoré postupne budujú ich kondíciu. Treking je nádhernou aktivitou v krásnom prostredí, ktorá vám dokáže utriediť myšlienky a strávite ňou množstvo kvalitného času na čerstvom vzduchu. 

trekingová obuv

Aj napriek tomu, že sa to na prvý pohľad nemusí zdať, treking je pre náš organizmus značne namáhavý. Viaže sa totiž na náročný terén horskými masívmi, ktorý potrápi naše nohy a rovnako aj našu fyzickú kondíciu. Pri vykonávaní tohto športu má neoceniteľný význam správna trekingová obuv, ktorá vám zaručí stabilitu na akomkoľvek teréne a vydržíte tak bez problémov niekoľko hodín v pohybe, v horskom prostredí. Okrem toho, že je treking skvelou aktivitou pre rozhýbanie nášho tela, viaže sa aj so spoznávaním krajiny a kultúry jednotlivých krajín, čo je nesmierne zaujímavou skúsenosťou.

Ako sa pripraviť?

Príprava na treking by mala zahŕňať predovšetkým kontrolu vášho zdravotného stavu. Pokiaľ sa chystáte na dlhší pobyt v náročnom teréne, je nevyhnutné, aby ste mali prehľad o vašom zdravotnom stave, pretože to priamo súvisí aj s vašou fyzickou kondíciou. V prípade cestovania do zahraničia je dôležité, aby ste mali všetky dôležité povinné očkovania. V rámci výbavy sú dôležité mapy pre lepšiu orientáciu, no pred samotnou cestou by ste si mali pozrieť aj dostupnosť dopravy a stručne naplánovať cestu. Pri samotnom trekingu je už potom nevyhnutné aby ste zvolili správnu rýchlosť chôdze, dopriali si dostatok odpočinku a najmä dostatočný prísun tekutín.

Čo vám to prinesie?

treking

Treking je aktivita, ktorá vo veľkej miere otestuje vaše hranice fyzickej aj psychickej odolnosti. Môžete tak posúvať hranice vašej vytrvalosti a zlepšovať svoju fyzickú kondíciu. Rovnako vám však táto aktivita prinesie aj väčšiu dávku orientačných schopností, zvládanie záťažových situácií aj z dlhodobého hľadiska, umenie lepšieho plánovania času a trasy. Nadobudnete množstvo nových schopností a zručností a zároveň získate nezabudnuteľný zážitok na celý život.

Máte radi treking? Aké sú vaše obľúbené destinácie a vysnívané destinácie? Čo vám táto aktivita priniesla do bežného života? Podeľte sa s nami o vaše názory a skúsenosti v komentároch! 🙂

Komentáre