Nezaradené

Keď si potrebujete požičať…

peniaze

Nie každý má potrebnú hotovosť

Občas sa v živote dostaneme do situácie, keď potrebujeme súrne peniaze napr. na opravu auta, rekonštrukciu bytu alebo domu či kúpu elektrospotrebiča, ktorý nám náhle vypovedal službu. Pokiaľ ide o nečakané výdavky, naruší nám to rodinný rozpočet. Možno niektorí majú nasporené peniaze a môžu ich v takej chvíli použiť. Pravdepodobne však viacerí siahnu v danej situácii po pôžičke alebo úvere. Tu sa už ponúka otázka, akú pôžičku si zobrať, od koho, na aké obdobie a s akým úrokom. Najideálnejšia možnosť je, ak si vieme požičať od príbuzných alebo známych. Tí pravdepodobne nebudú chcieť od nás splatiť pôžičku s úrokmi. Ale nie každý takúto možnosť má.

Peniaze na čokoľvek

Určite tento známy slogan poznáme takmer všetci. V dnešnej dobe si naozaj môžeme požičať peniaze kedykoľvek a na čokoľvek. Nielen na opravu auta či rekonštrukciu bytu, ale napr. aj na dovolenku, ak sme nedokázali na ňu našetriť z vlastných príjmov. Pôžička sama o sebe nie je zlá vec. Treba si však požičať zodpovedne a vopred si zvážiť všetky potrebné kroky, spísať plusy i mínusy jednotlivých typov pôžičiek a napokon sa rozhodnúť pre tú, ktorá je pre nás najvýhodnejšia.

Existuje niekoľko základných typov pôžičiek, ktoré sú k dispozícii. Napr. krátkodobý úver ako bezúčelový typ pôžičky, ktorý má krátku dobu splatnosti, spravidla niekoľko mesiacov. Výhodu sú rýchle peniaze, bez dokladovania, ale mínusom zasa vyšší úrok ako pri klasickom úvere. Ďalej možno spomenúť tzv. lombardný úver-rýchly a krátkodobý typ úveru, ale väčšinou pri ňom banky žiadajú istenie hnuteľným majetkom. Ak príde k nesplácaniu úveru, banka Vám môže majetok vziať.

Okrem týchto dvoch typov úverov, sú pomerne bežné aj konsolidačný a kontokorentný úver. V konsolidačnom úvere môžete spojiť viacero úverov naraz. Výhodou teda je splácanie jedného úveru spravidla s nižšou úrokovou sadzbou a mesačnými splátkami. Pri neočakávaných výdavkoch Vám môže dobre poslúžiť tzv. kontokorent, ktorý banka poskytuje k bežnému účtu klienta. Jeho výška závisí od konkrétnej banky po dohode medzi klientom a bankou. Jednoducho povedané, idete do mínusu na svojom účte, pričom úroky na jeho splatenie sa Vám účtujú len počas dní, kedy bol čerpaný.

Iné formy pôžičiek

Okrem vyššie spomínaných typov pôžičiek, existujú aj ďalšie formy pôžičiek, napr. SMS pôžička, mini pôžička, pôžička ihneď, online pôžička, pôžička pred výplatou, na bývanie, študentská pôžička a pod. Väčšinou ide o nebankové pôžičky, ktorých výhodou je rýchle a bezproblémové schválenie, peniaze spravidla do pár hodín na účte. Každá minca má však dve strany, platí to aj v tomto prípade. Nevýhodou týchto typov pôžičiek je vyšší úrok, vyššia mesačná splátka a kratšia doba splatnosti.

Banka alebo nebanková inštitúcia?

Mnohí ľudia si kladú otázku, či si požičať peniaze z banky alebo z nebankovej inštitúcie? Samozrejme, obe možnosti majú svoje plusy, ale aj mínusy. Ak niekto viac dôveruje banke a nerobí mu problém zdokladovať príjem i výdaj, vie  a môže na schválenie pôžičky počkať, tak ideálna voľba je určite pre takého klienta pôžička z banky. Ak však klient potrebuje peniaze súrne, nechce alebo nemôže zdokladovať príjmy a výdaje, nevadí mu vyšší úrok ani vyššia mesačná splátka, tak by sa mal rozhodnúť pre nebankovú pôžičku.

Aj v tomto prípade platí-dvakrát meraj a raz strihaj. A pokiaľ ide o peniaze, treba byť veľmi obozretný a opatrný. Zvážte si všetky pre a proti a vyberajte pôžičku s rozumom, aby ste sa nezadlžili viac, ako je nutné a nedostali sa do vážnych finančných problémov.

Komentáre