Mnohí z nás sa najmä v zimnom období často cítia menej motivovaní. Počasie vonku je chladné, zamračené a na našu náladu to môže mať opačný efekt ako keď je teplo a slnečno. Motivácia sa v našich životoch stáva tou premennou, ktorá rozhoduje o tom, ako veľmi sme produktívni a schopní ísť si za svojimi cieľmi. Základom sebarozvoja a motivácie je nevzdávať sa po prvom neúspechu – na začiatok môže pomôcť niekoľko užitočných tipov…
Stanoviť si priority
Každý máme rovnaký počet hodín v našom dni. Pri práci, škole, našich koníčkoch a trávení času s priateľmi sa nám môže náš deň zdať krátky. Raz za čas sa objaví potreba radikálnej zmeny v našom životnom štýle – rozhodneme sa začať behať, pravidelne meditovať, prečítať viac kníh a mnohé ďalšie aktivity sebarozvoja. Neostáva nám nič iné, len si jasne určiť naše priority a zoradiť si ich podľa poradia. Motivácia je potom ďalším krokom, ktorý nám pomôže nájsť rovnováhu medzi našimi aktivitami.
Vytvoriť si rutinu
Skvelým tipom, ako si udržať motiváciu každý deň, je vytvorenie si vlastnej rannej alebo večernej rutiny. Medzi najznámejšie určite patrí ranný beh, ktorý dokáže naše telo nabudiť energiou do nového dňa. Večer to môže byť napríklad relaxačná joga na uvoľnenie stresu alebo čítanie knihy pred spaním.
Takéto pravidelné aktivity nám pomáhajú udržiavať fyzické a psychické zdravie. Zlepšujú tiež našu sebadisciplínu. Výber rutiny je na vás – dôležité je, aby ste boli schopní držať sa vybranej rutiny každý deň.
Písať si denník
Vytvorenie si denníka, do ktorého si zaznamenávame naše úspechy, priority a pocity počas dňa nám pomôže s motiváciou zlepšovať sa. Ak sa nám nejaký deň nedarí, jednoducho sa pozrieme do nášho denníka a zistíme, že robíme pokroky každým dňom. Takýto denník nám môže poslúžiť aj na plánovanie nášho dňa – efektívnejší time management a zaznamenávanie krátkodobých a dlhodobých cieľov.
Motivácia = beh na dlhú trať
Motivácia a efektívne dosahovanie našich cieľov je nepochybne behom na dlhú trať. Základom motivácie je trpezlivosť a jej synonymom je sebadisciplína. Budovanie pravidelných rutín, vystupovanie z našej komfortnej zóny, ale aj písanie si denníka vyžaduje nemalú dávku sebadisciplíny.
Dôležité je dostať sa do bodu, kedy robíme veci k nášmu sebarozvoju preto, lebo vieme že nám to pomôže (čítanie kníh, ranná studená sprcha, pravidelný beh, čas s rodinou…). V takom bode prestaneme v našej hlave používať vetu „chýba mi motivácia“. Zistíme, že našu náladu a motiváciu dokážeme ovládať a zvyšovať aj my sami.
Základom je nevzdávať sa
Ak sa chceme každým dňom posúvať bližšie k dosiahnutiu našich cieľov, musíme byť trpezliví. To znamená, nevzdávať sa po prvom neúspechu. Nemusíme byť každý deň najproduktívnejší. Nepovažujme za neúspech to, ak nerobíme všetko na 1000%. Nepotrebujeme byť najlepší každý deň – dôležité je byť lepší, ako sme boli včera.
Nevzdávajme sa po prvom neúspechu, pretože neúspech určite príde. Nie sme stroje. Ako ľudia máme svoje psychické a fyzické limity, ktoré môžeme posúvať iba postupne. Motivácia ostáva vtedy, ak pretrváme, udržíme si svoje rutiny a nezostaneme v našej bubline komfortu.
Komentáre