Nezaradené

Prečo ísť na preventívnu prehliadku k urológovi?

Boli ste už na preventívnej prehliadke u urológa? U mužov nad 50 rokov je štandardne hradená zo zdravotného poistenia. Prečo na ňu ísť a s akými problémami vám urológ dokáže pomôcť, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Preventívna urologická prehliadka

K lekárovi sa väčšina z nás vyberie, až keď má nejaký problém. K základom starostlivosti o zdravie by však mala patriť prevencia. Kompletná preventívna urologická prehliadka dokáže v počiatkoch zachytiť viacero problémov. Lekár sa na nej bude informovať o vašom zdravotnom stave, sexuálnom živote a opýta sa aj na problémy pri močení. Nevynechá ani informácie o výskyte rakoviny prostaty, močového mechúra alebo semenníkov vo vašej rodine. Následne vám vyšetrí moč a krv.

Súčasťou prehliadky je tiež vyšetrenie močového ústrojenstva, semenníkov, penisu a prostaty. Môžete sa tiež spýtať na to, ako vykonávať samovyšetrenie semenníkov. Preventívna urologická prehliadka môže zahŕňať aj ultrazvukové vyšetrenie prostaty.

S akým problémom k urológovi?

Urológ je lekár, ktorý sa zaoberá diagnostikou a liečbou ochorení obličiek, močového mechúra, nadľadvín, mužskej plodnosti a reprodukcie. Navštíviť ho môžu tiež ženy napríklad s bolesťami panvového dna. Najčastejšími problémami, s ktorými pacienti chodia do ordinácie urológa, sú ochorenia prostaty, hrčka na semenníkoch, urologické zápaly, vazektómia, obriezka a erektilná dysfunkcia.

Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia trápi približne 30 % mužov, pričom sa vo väčšine prípadov objaví po štyridsiatom roku života. Za jej vznikom môže byť niekoľko príčin. Patria medzi ne psychické problémy v rodine i v práci a nadmerný stres. Erektilná dysfunkcia môže vzniknúť aj pri niektorých ochoreniach, ako sú Parkinsonova choroba, kardiovaskulárne problémy, roztrúsená skleróza a cukrovka. Často tiež sprevádza úrazy panvy, zápalové ochorenia pohlavných orgánov, ochorenia nervovej sústavy a cievne problémy.

Úspešná liečba erektilnej dysfunkcie pozostáva zo zmeny životného štýlu, odporúča sa aj psychosexuálna liečba. Váš lekár vám môže predpísať tiež liečbu tabletkami, medzi moderné a účinné metódy liečby erektilnej dysfunkcie patrí mimotelová terapia rázovými vlnami.

Zdroj obrázka: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Komentáre