LifestyleZaujímavosti

Vybrať si kvalitnú stoličku? Skoro alchýmia!

Kúsok nábytku, ktorý má doma snáď každý. Sedíme na nej pri stole, pri práci, deti v škole. Jeden by povedal, že na jej výbere nezáleží. Je to jednoducho kus dreva alebo plastu na nožičkách, čo na tom vyberať? Možno tak farbu. Opak je pravdou, výber stoličky je skoro alchýmie.

Keď sa povie stolička

Nie je to len kus nábytku, ktorý doma musíme strpieť. Stolička je miestom odpočinku aj prostriedkom, ako sa pohodlne najesť, alebo ako sa nekrútiť pred počítačom. Kým jedálenské stoličky bývajú väčšinou drevené, kancelárske stoličky sú buď z plastu, alebo ide o pohodlná kancelárske kreslá.

Či tak alebo tak, na stoličke by sa nám malo dobre, rovno a pohodlne sedieť. Pri výbere treba zohľadniť naše telesné proporcie i to, k čomu stoličku budeme používať.

Na cene záleží?

Áno aj nie. Lacné stoličky nebudú nijako extrémne kvalitné, na druhú stranu, vysoká cena nie je zárukou kvality. Navyše, keď budete na stoličke sedieť jednu až dve hodiny denne, nemusíte za ňou platiť stovky eur. Kto ale na stoličke strávi 6-8 hodín denne, ten už by mal siahnuť po kvalitnej a drahšie stoličke, prípadne po tej zdravotnej.

Na čo si dať pozor pri výbere stoličky do kuchyne?

Aj jedálenská stolička musí byť pohodlná. Pri jej výbere sa držte nasledujúcich zásad.

  • Ako je stolička ako celok vysoká?
  • V akej výške sa nachádza sedák?
  • Aká je hĺbka sedadla?
  • Je sedák pre vašu postavu dostatočne veľký?
  • Z akých materiálov je stolička vyrobená?
  • Aký vysoký je stôl, ku ktorému stoličky postavíte?

Prečo je toto všetko dôležité? Aby sa vám pohodlne sedelo a neohrozovali ste svoje zdravie, mal by medzi doskou stola a sedadlom stoličky byť priestor o veľkosti 22-27 centimetrov. Výška sedadla by mala byť o niečo menšia, ako je dĺžka vašich nôh ku kolenám. Navyše určite nechcete na sedadle sedieť len polovicou zadnej časti tela.

Ako vybrať kancelársku stoličku?

Pracujete v kancelárii a pri počítači alebo stole trávite aj 8 hodín denne? Výber kancelárskej stoličky nepodceňujte. Investície do kvalitnej kancelárskej stoličky sa vám vráti v podobe zdravia. Nebudú vás bolieť chrbát, hlava, ruky, kĺby. A to už sa oplatí.

  • Kancelárska stolička musí byť vyrobená z kvalitných materiálov, sedadlo a operadlo by mali byť priedušné.
  • Zaujímajte sa o nosnosť stoličky.
  • Kolieska by mala byť umiestnená na päticu ramien, len tak bude stolička naozaj stabilná.
  • Ideálna stolička by mala byť nastaviteľná, s vysokým sedákom, lakťovou opierkou, integrovanou opierkou hlavy, otočná.

Snáď sme vám s výberom stoličky aspoň trochu pomohli. Niekedy nie je nad osobnú skúsenosť. Opýtajte sa medzi priateľmi, aká stoličky sa osvedčila im, poproste ich, či si ju môžete napríklad aj vyskúšať. Pokiaľ na nej budete tráviť dlhé hodiny, neuspokojte sa stoličkami za pár eur. Myslite na svoje zdravie!

Komentáre