Šport a zdravie

Joga: 5 dôvodov, prečo s ňou začať

joga príroda

Joga ako cvičenie má množstvo rôznych stupňov a druhov, ktoré sú rozdelené podľa náročnosti jednotlivých cvičení a polôh alebo podľa našej preferencie – niektoré druhy jogy sú zamerané viac na rozvoj sily, iné zasa na správne dýchanie a koncentráciu mysle. Joga má množstvo pozitívnych účinkov na naše fyzické a duševné zdravie, napríklad..


1. Spevnenie tela a flexibilita

Joga sa vyznačuje špecifickým striedaním polôh tela, ktoré sa v slovníku jogy označujú pojmom asana. Každú z týchto polôh by sme mali vykonávať pri správnom držaní tela – preto je dôležité, aby sme boli pri joge trpezlivý a hneď zo začiatku sa nevrhli do náročnejších cvikov. Správne držanie tela pri cvike má preukázateľné účinky na spevnenie tela, svalov a kĺbov. Postupným a pomalým striedaním polôh počas jogy tiež zlepšujeme našu ohybnosť a pružnosť svalov. Slabé a neohybné svaly bývajú často príčinou nečakaných a dokonca aj chronických bolestí, ktoré nás neohrozujú len pri športoch, ale aj pri každodennej činnosti.

joga západ slnka


2. Uvoľnenie mysle a stresu

Joga a meditácia sú najlepšími nástrojmi na uvoľnenie každodenného stresu a upokojenie mysle. Rovnako ako pohyb v prirode, aj meditácia a sústredenie sa na hlboké dýchanie dýchanie má pozitívne účinky v boji proti stresu. Základom každého cvičenia jogy je správne dýchanie – sústredenie sa na hlboký nádych a výdych. Napríklad pri polohách v sede môžeme zavrieť oči a zamerať našu myseľ na dýchanie a precítiť každú časť nášho tela. Musíme byť trpezliví – je prirodzené, ak sa nám na začiatku nebude pri sústredení dariť a budeme mať pocit plnej hlavy myšlienok. Dôležité je nevzdávať to pri prvom neúspechu.


joga strečing3. Zlepšenie dýchania

Ďalším pozitívnym účinkom jogy, ktorý súvisí so sústredením sa na dýchanie, je jeho samotné zlepšenie. Pravidelným cvičením jogy sa naučíme vnímať rytmus nášho dychu. Počas stresových momentov v práci či doma si ľahko všimneme, že nedýchame zhlboka. Náš dych sa podvedome zrýchli a pri pocite paniky a nervozity sa náš organizmus nedostatočne okysličuje. Najlepším liekom na zmiernenie stresu v našom tele je hlboké a pravidelné dýchanie, ktoré sa rýchlo naučíme aj krátkou jogou počas dňa. Zlepšíme tým zdravie našich pľúc, srdca a prekrvenie ciev.


4. Lieči bolesť chrbta a svalov

Striedanie polôh počas cvičenia jogy môžeme zamerať aj na problémy pohybového svalstva, ktoré závisí od zdravia a kondície našej chrbtice. Často sa stretávame s bolesťou chrbta u ľudí, ktorí majú sedavé povolania a v práci musia tráviť čas pred počítačom. Sed na stoličke nie je pre naše telo prirodzený a tráviť v takejto polohe niekoľko hodín nie je ani zdravé. Odporúča sa dávať si pravidelné prestávky, počas ktorých by sme mali naše telo natiahnúť, aby sme tak predišli skráteným svalom a bolestiam. Skvelým riešením je aj v takejto situácií pár minút jogy, ktorá okrem posilňovania nášho tela pomáha aj pri liečení bolesti svalov a chrbtice

joga sed


5. Sebadisciplína – vystúpte z komfortnej zóny

V súvislosti s modernými technológiami všade okolo nás rastie stále viac potreba vedieť „vypnúť“ – vyhradiť si denne čas pre seba. Joga je skvelým nástrojom na vyplnenie voľného času, ktorý ma pozitívne účinky pre naše psychické a fyzické zdravie. Cvičením jogy si tiež budujeme našu sebadisciplínu a schopnosť vystupovať z našej komfortnej zóny. Ak si dokážeme denne vyhradiť čas na jogu a s ňou spojenú meditáciu, učíme tak naše telo nové veci, s ktorými sme sa doteraz nestretli. Zároveň budujeme našu sebadisciplínu – pretože nie je ľahké cvičiť denne aspoň polhodinu jogu, ak máme pracovné povinnosti a plnú hlavu termínov. Schopnosť nájsť si čas pre seba a pre naše zdravie oceníme najmä z dlhodobého hľadiska a pozitívne účinky jogy sa odzrkadlia aj v našom pracovnom a rodinnom živote.

Komentáre