Nezaradené

Vyberte si správne. Jazda bez kvalitného moto oblečenia je riskantná

Od mopedov po jazdcov na chopperoch, podľa zákona musia prilbu na motorku nosiť všetci motorkári. Správnym moto oblečením sa chránite pred vetrom a dažďom a pri nehodách pred odreninami a zlomeninami. V prípade nehody bez vlastného zavinenia máte navyše vo vhodnom moto oblečení oprávnený nárok na náhradu škody.

Prečo sa jazda bez špeciálneho ochranného moto oblečenia  neodporúča?

Nielen na jar a v lete sú fanúšikovia motocyklov ťahaní späť do ulíc. Aj počas jesene si s radosťou milovníci motoriek vychutnajú jazdu na dvoch kolesách. Avšak toto obdobie je charakteristické premenlivým sychravým počasím s množstvom dažďových prehánok, silného vetra a nižších teplôt.

To všetko spolu s rýchlou jazdou vytvára na cestách podmienky na vznik nebezpečnej situácie s ohrozením života, pretože v motorke nie ste chránení žiadnou pevnou konštrukciou vozidla.

Aby ste sa preto aj na motorke bezpečne dostali do cieľa, je nevyhnutný správny moto ochranný odev. Pretože aj keď ťažký kožený oblek a integrálna prilba, ktorá úplne obopína tvár a hlavu, sú niekedy otravné, môžu vám zachrániť životy.

Ani štatistiky nie sú v tomto smere prívetivejšie. Riziko zranenia alebo úmrtia pri nehode je na motorke oveľa väčšie. Pravdepodobnosť vážneho zranenia motorkára je až štyrikrát vyššia ako u cestujúcich vo vozidle. Nebezpečenstvo sa ešte zvyšuje, keď nie sú motocyklisti na ceste chránení s  dostatočnými ochrannými pomôckami.

Pre každú bezpečnú a zároveň pohodlnú jazdu na motorke sa preto poistite kvalitným oblečením IXON, ktoré vás chráni nielen pred zraneniami, ako sú odreniny a zlomeniny, ale ponúka aj určitú ochranu vo vetre a daždi.

Je moto oblečenie povinné?

Moto prilba je nevyhnutnou súčasťou motocyklového ochranného oblečenia a absolútnou nevyhnutnosťou. Podľa pravidiel cestnej premávky musia motocyklisti a ich spolujazdci u nás nosiť vhodnú ochrannú prilbu vždy. Jazda bez ochrany hlavy hrozí pri strete s políciou mastnou pokutou. Na druhú stranu nie je takáto cesta ani moc príjemná, pretože silný prúd vzduchu robí svoje.

Ak si teda vyberáte prilbu, mali by mať testovaciu značku ECE, ktorá potvrdzuje, že model tejto prilby bol vopred dostatočne testovaný, napríklad z hľadiska tlmenia nárazov, tvarovej stability a pevného uchytenia na hlave.

Okrem prilby by ste si mali obliecť aj ďalšie ochranné oblečenie pre motorkárov ako motorkársku bundu s chráničmi, motorkárske nohavice, rukavice na motorku a vhodnú motorkársku obuv, kde vám opäť odporúčame praxou overené moderné topánky IXON.

V prípade oblečenia na motorku neexistujú žiadne zákonné požiadavky. Ak sa však stanete účastníkom nehody a nemáte na sebe primeraný ochranný odev, súd vás môže uznať za spoluvinníka za vaše zranenia. Napríklad, keď ide o náhradu za bolesť a utrpenie.

Ak nenosíte správne oblečenie na motorku, vedome tiež riskujete, že sa vážne zraníte, čo by mohlo znížiť váš prípadný nárok na náhradu škody.

Zdroj obrázka: Mateja_88/Shutterstock.com

Komentáre