Šport a zdravie

Zabezpečte si dokonalú hygienu pri inkontinencii

Hovorí sa, že keď máte zdravie, máte všetko. Človek si jeho cenu neuvedomuje až do chvíle, keď sa sám musí potýkať so zdravotnými ťažkosťami alebo sa jeho známy či blízky ocitne v situácii, kedy je odkázaný práve naňho. V podstate je normálne, že neriešime, aké ochorenia na nás číhajú. Je však dobré vedieť, čo dnes máte k dispozícii, ak ste sa stretli napríklad s inkontinenciou.

Chúlostivý problém, dostupné riešenia

Prečo by ste mali čítať práve o tomto probléme? Snáď už len preto, že ide o veľmi chúlostivý a intímny problém, s ktorým sa nezveríte len tak ľahko a ani ostatní sa o tom s vami baviť nebudú. Inkontinencia alebo únik moč sa pritom zákonite nemusí vyskytnúť len u starších osôb. Aj v mladšom veku sa inkontinencia môže objaviť, pričom nemusí ísť o reálny únik moču. Nutkanie na močenie je prvým stupňom inkontinencie, no aj na ten existuje široká škála možností riešenia.

Hygiena je základ

Inkontinencia je problém, ktorý si v prvom rade vyžaduje dokonalú hygienu. Pri úniku moču sa človek začína izolovať, byť nevrlý, potrebuje podporu v rodine a známych. Je preto dôležité sa s týmto človekom rozprávať, aby vedel, že nie je sám, ktorý sa musí popasovať s týmto problémom.

Dnes už existuje množstvo pomôcok, ktoré v boji s inkontinenciou zaznamenávajú veľkú obľubu. Na výber máte nohavičky, plienky alebo vložky, ktoré sú určené primárne na tento intímny problém. Budete sa cítiť pohodlne a komfortne, a to je pre človeka s inkontinenciou prvoradé.

Vyberajte kvalitne

Vysoká absorpcia a správne anatomicky tvarované produkty sú dnes samozrejmosťou a dôležitým kritériom, ak vyberáte vhodné produkty pre seba alebo blízkeho. Váš rodič nemusí na tento problém ostať sám, treba mu len ukázať preňho správne riešenia.

Každý typ si vyžaduje odlišnú liečbu

Všetka starostlivosť však záleží od samotnej inkontinencie. Existujú totiž typy inkontinencie, ktoré sú ťažšie, iné sú zaraďované do ľahších stupňov. Pri najľahších formách sú veľmi vhodné Kegelove cviky, pri tých ťažších je dobré začať používať produkty na to určené, niektoré stupne si vyžadujú dokonca chirurgický zákrok. Dnes už aj po 15 minútovom miniinvazívnom zákroku môže byť problém s močením preč. Pásky, ktoré sa zavádzajú vpichmi, podopierajú oslabenú močovú trubicu.

Starostlivosť o imobilných ľudí s inkontinenciou

Ako sme už spomínali, ide o chúlostivý problém. Predstavte si však, že človek, ktorý je pripútaný na lôžko, sa pri svojich zdravotných problémoch musí potýkať aj s únikom moču. V takýchto prípadoch je potrebné zvýšiť starostlivosť o takéhoto človeka a zabezpečiť mu správnu hygienu, vďaka ktorej sa môže predísť iným komplikáciám.

Ani na imobilných ľudí trpiacich inkontinenciou sa nezabudlo. Okrem inkontinenčných produktov a pomôcok im vy, ako ich opatrovateľ alebo osoba, ktorá sa o nich stará, môžete zabezpečiť správnu hygienu.

Pravidelnou výmenou predídete aj dekubitom

Pri starostlivosti potrebujete určité informácie, aby bolo o imobilného pacienta dobre a kvalitne postarané. Pri inkontinencii u ležiaceho pacienta môžete použiť jednorazové hygienické produkty, ako napríklad vložky, plienky či podložky.

Musíte však dbať na to, aby ste zabezpečili pravidelnú výmenu. Pri zanedbaní starostlivosti totiž môže dôjsť k závažným nedostatkom, ako sú rôzne infekcie či dekubity.

Čistenie bez oplachu vodou

Na to, aby ste zabezpečili kvalitnú starostlivosť, máte k dispozícii spomínané produkty. Umývanie týchto ľudí patrí k základným hygienickým návykom, ktoré by ste si ako ich opatrovateľ mali osvojiť. V prípade, že je potrebné častejšie umývanie, mydlo a voda môžu pôsobiť negatívne, vysušujú pokožku. No aj na to existuje riešenie. Čistenie bez oplachu vodou vás možno prekvapí, no vďaka tomu bude o ležiaceho postarané.

Pena, utierka či čiapka

Stretnete sa s rôznymi produktmi, ktoré sú určené na umývanie bez vody. Ide o umývacie peny, utierky či rukavice. Zaujímavosťou je aj čiapka, ktorá obsahuje šampón a kondicionér. Tak môžete ležiacemu umyť vlasy bez následného oplachovania vodou. Čiapka je ideálna aj na umývanie medzi pravidelným sprchovaním či kúpaním. Všetky pomôcky sú vyrobené tak, aby pokožke neškodili. Práve naopak, sú k nej veľmi citlivé a nezaťažujú ju.

Citlivá pokožka si vyžaduje extra ochranu

Pokožka pri inkontinentných pacientoch dostáva zabrať, preto mnohí kozmetiku určenú pre inkontinentných dopĺňajú o zinkový krém či ochrannú vazelínu. Týmito produktmi sa zabezpečí extra ochrana pred ďalším poškodením pokožky.

Pokožku starších ľudí môžeme prirovnať k detskej, a preto si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Na produktoch určených pre ľudí s únikom moču netreba šetriť. Kvalitné výrobky totiž napomáhajú k tomu, aby sa človek cítil aj napriek tomuto problému sebaisto, pohodlne a čisto.

Komentáre