Šport a zdravieZaujímavosti

Ako a prečo jesť ľanové semienka?

Ľan je jednou z najstarších kultúrnych plodín sveta. V minulosti sa z ľanu vyrábali textílie. Už v starovekom Grécku používali ľanový olej a ľanové semienka na riešenie všetkých zdravotných ťažkostí. Pre starých Grékov predstavovali tieto semienka plodinu s obrovskou a nenahraditeľnou silou. 

Ľanové semienka sú potravinou veľmi bohatou na rôzne zdravé a výživné látky pre náš organizmus. Zabezpečujú ochranu srdca a kostí, pôsobí ako prevencia proti rakovine a taktiež ma kladný vplyv na zrakové orgány. Mnoho ľudí ich tiež využíva aj ako prírodne laxatívum pri problémoch s trávením a nepravidelnou stolicou. Okrem toho podporujú prekrvenie mozgu a obranyschopnosť organizmu.

Aby všetky zdraviu prospešné látky, ktoré ľanové semienka obsahujú, boli pre náš organizmus užitočné je vhodné ich jesť pomleté. Pokiaľ semienka zošrotujete na prášok, ich trvanlivosť sa znižuje, preto je omnoho výhodnejšie kupovať celé zrná a doma ich mlieť. Sú to najmä železo, fytosteroly, E a D vitamín. Odporúčaná denná dávka sú 2 čajové lyžičky mletých ľanových semienok 2 krát denne do jedla. Môžete ich pridávať do širokého spektra jedla ako napríklad šaláty, smoothie, polievky, či omáčok. V receptoch ich môžete kombinovať aj s inými druhmi semienok ako sú napríklad chia semienka.

ľanové semienka

Veľmi zdravý je aj ľanový olej, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Tieto kyseliny pomáhajú pri obranyschopnosti a tiež chránia pred srdcovými chorobami. Odporúčaná denná dávka je pol čajovej lyžičky za studena lisovaného ľanového oleja. Koncentrácia omega-3 mastných kyselín je omnoho väčšia ako pri semienkach. Dôležité je však poznamenať, že tento olej pri varení stráca svoje bohaté účinky.

Pri užívaní ľanových semienok je dôležité dodržiavať pitný režim. Pitný režim dodržiavajte najmä vo forme čistej vody, ktorú môžete striedať aj s minerálnymi vodami a bylinkovými čajmi. Je dôležitý najmä pre správne prúdenie ľanových semienok v tráviacom systéme. Vďaka tomu sa vyhýbate tráviacim ťažkostiam.

Vyrobte si zdravú bombu v podobe ľanového slizu

Možno to neznie veľmi lákavo ale je to veľmi užitočná, vo vode rozpustná vláknina. Stačí pridať dve polievkové lyžice celého ľanového semena do vlažnej vody. Takto nechať „lúhovať“ pár hodín. Potom postupne počas dňa celý tento pohár vypite. Môžete ho tiež pridať do nejakého jedla.

Čo sa stane s organizmom po dlhodobom užívaní ľanových semienok?

  1. Omega-3 mastné kyseliny znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi. Zároveň potláča zápaly, čím zabraňuje k upchávaniu ciev.
  2. Taktiež má konzumácia silný vplyv na triglyceridy v krvi. Tieto látky zvyšujú riziko rôznych ochorení srdca a taktiež aj vzniku metabolického syndrómu. Tieto drobné semienka dokážu znížiť množstvo triglyceridov v krvi o 25 až 60%.
  3. Existuje veľké množstvo alternatívnych liečení rakoviny založených práve na ľanových semienkach.
  4. Už mesačná konzumácia ľanových semienok znižuje a zastavuje rednutie kostí. Taktiež aj obnovuje remineralizáciu.
  5. Stimulujú metabolizmus a podporujú chudnutie.

Pokiaľ ľanové semienka netvoria súčasť vášho jedálnička skúste ich zakomponovať aspoň v malom množstve. Sú cenovo dostupné a ako môžete vidieť ich účinky sú neskutočné. Zatiaľ neboli zistené žiadne vedľajšie účinky, čo je spôsobené zrejme aj čistým prírodným pôvodom tejto plodiny. Vyskúšajte silu ľanových semienok aj vy.

 

 

 

 

 

Komentáre