Šport a zdravie

Ako začať behať? Rozhýbte svoje telo už dnes

beh v parku

Behanie je popri chôdzi najprirodzenejší pohyb pre človeka. Tento typ pohybu a športu je stále viac populárnejší v dnešnej dobe sedavých povolaní, keď trávime denne hodiny v práci v kancelárií. Beh má množstvo pozitívnych účinkov na naše telesné a duševné zdravie, najmä uvoľnuje od stresu vyplavovaním stresových hormónov a posilňuje našu celkovú „kondičku“.

Najlepšie na behu je to, že to môže robiť naozaj každý. Na to, aby sme začali behať, nepotrebujeme vyšportovanú postavu ani najdrahšie bežecké topánky alebo iné moderné vybavenie. Vybehnúť von môžeme tiež skoro ráno alebo neskoro večer za každého počasia – nie sme tak obmedzovaní časom alebo vybavením, ako v posilovni. Na začiatok by sme však mali…


Poznať svoje telo

Ak sa rozhodneme začať s behom, najdôležitejšou vecou je neprehnať to. Tempo nášho behu by sme mali postupne zvyšovať a určite sa na začiatku vyhnúť šprintom na dlhé trate. Aj keď môžeme byť v hlave o našej výdrži optimistický, pri behu zaťažujeme nielen srdce, ale aj svaly a kĺby. Postupným zvyšovaním tempa správne budujeme našu kondíciu a vyhneme sa prípadným zraneniam a problémom. Ak sa chceme zlepšovať v behaní, platí to, čo vo všetkom – trpezlivosť ruže prináša.

tenisky na behanieBeh nie je súťaž

Pri behu by sme sa nemali porovnávať s ostatnými. Je to samozrejme iné v prípade, ak beháme profesionálne. Na začiatok je dôležité poznať svoje telo a svoje limity a uvedomiť si, že bežci okolo nás sú na inej úrovni. Nemalo by pre nás zmysel porovnávať sa s niekým, kto behá už niekoľko rokov – navyše, necítili by sme sa ani tak pozitívne, ak by sme s niekym pretekali. Ako hovorí známy citát, jediný človek, s ktorým by sme sa mali porovnávať, sme my sami. Súťažou „so sebou“ postupne zlepšujeme naše výsledky a posúvame sa ďalej.


Behom k zdraviu

Behanie má veľa pozitívnych účinkov na naše zdravie a organizmus – je to taký „všeliek“. Pomáha zlepšovať naše dýchanie, psychiku a kardiovaskulárny systém, teda našu výdrž. Zlepšuje tiež náš metabolizmus a je najlepším pomocníkom, ak chceme zhodiť pár kíl. Behanie uvoľnuje stresové hormóny, vďaka čomu sa cítime v lepšej nálade a spokojnejšie. Pravidelný beh tiež zvyšuje kapacitu našich pľúc a posilňuje našu kostrusvaly.

beh večerRáno alebo večer?

Je lepšie behať skoro ráno alebo večer? Na túto otázku neexistuje správna odpoveď. Je to veľmi individuálne a najvhodnejšia odpoveď by bola: „ako je vám to pohodlne“. Pozitívne účinky behu na zdravie nezávisia od toho, kedy sa rozhodneme vybehnúť von.

Beh ráno nás môže nabudiť energiou a cítime sa viac pripravení do nového dňa. Na druhej strane je pre väčšinu ľudí ťažšie ráno vstať a prinútiť sa behať. Behanie večer nám pomôže uľaviť od stresu po náročnom dni – pred večerným behom by sme nemali do žalúdku dať veľkú večeru, aby sa nám dobre behalo. Toto pravidlo platí pred každým behom.

beh a tekutinyNezabudnime na tekutiny

Po behu by sme mali doplniť naše telo dostatočným množstvom tekutín, ktoré sme počas pohybu stratili. Počas dlhších behov sa odporúča zobrať si so sebou malú fľašu s vodou a piť počas behu.

Komentáre