Technológie

Oceľové konštrukcie: výhody a nevýhody

Oceľové konštrukcie: výhody a nevýhody

Oceľové konštrukcie sú v súčasnosti veľmi obľúbené na stavbu klasických rodinných domov, či nadmerných stavieb v podobe výrobných hál alebo skladov. Predstavujú stabilný základ pre akúkoľvek stavbu, pretože sú vytvorené z kvalitnej ocele. Tento materiál je už niekoľko rokov známy predovšetkým ako odolný, pevný a trvácny. Aké sú výhody a nevýhody oceľových konštrukcií pri stavbách?

Výhody

Oceľová montovaná hala má pre používateľa veľa výhod. Ide o bezpečnú nadrozmernú stavbu, ktorú si viete dimenzovať podľa vašich predstáv. Veľký otvorený priestor umožňuje široké využitie takejto stavby na široké rozmedzie rôznych účelov. Používaná pevná oceľová konštrukcia je známa aj nízkou hmotnosťou. Cena je veľmi dostupná a rovnako predstavuje výhodu aj relatívne rýchla montáž. Takéto haly dokážu firmy „vyprodukovať“ v rekordne krátkom čase a pritom sú naozaj vysoko kvalitné a bezpečné.

hala

Sú nenáročné na údržbu a prakticky sa o ne netreba špeciálne starať. Aj počas používania sa dajú rôzne modifikovať, čo umožňuje zmenu priestoru presne podľa vašich predstáv s ekonomickou aj časovou výhodou. Výroba oceľových konštrukcií prebieha väčšinou len prostredníctvom certifikovaných spoločností, čo znamená, že musí byť zaručený určitá kvalita výsledného produktu a tiež kvalita vstupných materiálov.

Oceľové konštrukcie a ich nevýhody

Čo sa týka nevýhod, aj oceľové konštrukcie nejaké majú. Ak totiž chceme byť objektívny, tak pri každej problematike musíme nájsť pozitíva aj negatíva. Za najväčšie negatívum považujem nízku protipožiarnu odolnosť. Pri vysokej teplote konštrukcia stráca mechanickú pevnosť, čím sa stáva nebezpečná. Protipožiarne opatrenia sa samozrejme dajú dodať aj formou iných opatrení, no základný materiál je pri vzniku požiaru veľmi dôležitý, pretože môže šíriť požiarnu reakciu.

Medzi ďalšie nevýhody patrí napríklad možnosť korózie ocele. Opäť je však dôležité aj po akej spoločnosti pri výbere siahnete. Možnosťou sú aj nekorozívne druhy ocele, ktoré vám vydržia nekonečne dlho. Ak teda uvažujete nad touto formou výstavby, určite by sme vám odporučili predovšetkým siahnuť po kvalitnej firme/ spoločnosti, ktorá vie čo robí. Je to dôležité aj s ohľadom na rýchlosť výstavby a kvalitu montáže, čo súvisí aj priamo so životnosťou.

Komentáre