Šport a zdravieTechnológieTrendy a nákupy

Ako prežiť a zvládnuť prácu za počítačom?

laptopp

V modernom svete je stále viac povolaní a špecialít, ktoré si nevyžadujú fyzickú námahu. Sedíme v kanceláriách pri počítačoch, namáhame oči a sme unavení, naše telo sa postupne deformuje, svalstvo atrofuje a vnútorné orgány začnú nesprávne fungovať. Sedavá práca je veľmi škodlivá, preto je vo vašom záujme jej negatívne dopady eliminovať.

Povieme si, ako je to možné dosiahnuť bez veľký finančných nákladov a strát.

Len nedávno sa dokázal priamy vzťah medzi neustálym sedením v kancelárii a rozmazaným videním, narušeným mozgovým obehom, výskytom nadváhy, vývojom zápalu, metabolickými poruchami, problémami s chrbticou, pohybovým systémom, kĺbmi, vnútornými orgánmi, pričom to ani zďaleka nie je úplný zoznam.

Ale so všetkými týmito prejavmi je možné a potrebné bojovať! Existuje veľa preventívnych opatrení a tipov, ako napraviť svoje už otrasené zdravie sedavou prácou. Povieme si o nich podrobnejšie.

Dôležité je správne držanie tela pri sedení

Pracovný tok by mal byť čo najpohodlnejší, a preto je v prvom rade dôležitý výškovo nastaviteľný stôl a správna poloha tela, v ktorej trávime často viac ako osem hodín denne. To znamená, že vaše pracovisko by malo pracovať pre vás a nie vy pre neho.

Používajte kvalitnú a pohodlnú stoličku so schopnosťou prispôsobenia, pretože každý z nás má inú postavu a výšku. Kvalitné zdravotnícke stoličky sú na tento účel ideálne a vhodné.

Cvičenie v kancelárii

Mnohým problémom s pohybovým aparátom sa môžete vyhnúť aj fyzickou aktivitou. Predstava cvičenia v kancelárii ale nie je asi pre všetkých reálna.

Skúste sa aspoň po každej odpracovanej hodine na stoličke na pár minút prejsť. Natiahnuť nohy, ruky a nadýchať sa čerstvého vzduchu, ktorý okysličí váš mozog.

Samozrejme, že by mal byť nedostatok pohybu kompenzovaný aj tréningom: plávanie, jogging, aerobik alebo cvičenie v telocvični je ideálne. Čím častejšie sa budete hýbať, tým lepší bude efekt.

Osobná hygiena

Tento parameter na pracovisku zvyčajne strácame zo zreteľa, no aj keď pracujete sami, hromadí sa  v okolí pracovného stolu veľa nečistôt a baktérií. Vlhké antibakteriálne obrúsky použite na povrch klávesnice, myši a stola, ako aj na gély na ruky.

Dajte si pozor na prach, pretože ide o provokátora alergií. Kanceláriu vetrajte čo najčastejšie a  skúste presvedčiť svojich zamestnancov o jeho nesporných výhodách.

Správna výživa

Osemhodinový pracovný deň zahŕňa iba jednu prestávku na obed. Preto sa musí brať zdravá výživa vážne. Ideálne je, ak má kancelária kuchyňu a jedlo si môžete vziať z domu a zohriať. Ale aj keď to nie je možné, neopierajte sa o rýchle občerstvenie, suché sendviče a sladkosti, aby ste potlačili hlad. Vymeňte ich za zdravé občerstvenie zo sušeného ovocia a orechov a pri obede sa pokúste jesť len na živiny bohaté pokrmy.

Pite viac vody a dodržujte všetko, čo sme vám spomenuli a uvidíte, že to nie je nič zložité.

Komentáre