LifestyleŠport a zdravie

Úžasné tipy, ako zmierniť jarnú únavu a vyčerpanie

Vonku je krásne a konečne teplo, no vy sa aj napriek tomu cítite stále „pod psa“? Jedným z hlavných dôvodov nástupu jarnej únavy a vyčerpania je nedostatok slnečného svetla. Aj v prvých jarných dňoch, keď už slnko svieti v plnom prúde, namiesto prechádzky po ulici pokračujeme v sedení v kanceláriách a jazde v metre alebo aute.

Aj jemné a prvé jarné slnečné lúče majú však schopnosť aktivovať činnosť ľudského mozgu a tým stimulovať celé naše telo.

Preto, ak si chcete „uchopiť“ aspoň trochu životaschopného svetla, začnite deň malým opaľovaním. Nezabudnite pritom, že slnečné svetlo preniká aj cez oblaky, keď ho nevidíme. Pobyt v prírode je preto základ a spôsob, ako prestať trpieť.

Ak sa však von len tak ľahko dostať nemôžete, pretože máte veľa práce, povinností alebo iných prekážok, vyskúšajte aj naše nasledujúce odporúčania.

Doplňte si bielkoviny

Pokiaľ nemáte čas na ranné cvičenie alebo popoludňajší beh či prechádzku, no chcete zlepšiť svoju náladu, pozornosť alebo posilniť svoj mozog, spoľahnite sa na bielkovinové potraviny alebo doplnky.

Aminokyseliny nachádzajúce sa v bielkovinových potravinách stimulujú mozgovú aktivitu. Preto sa počas dňa odporúča jesť napríklad jedno vajíčko, pohár jogurtu alebo trochu tvarohu.

Oplatí sa tiež zaradiť do stravy zdravý zelený jačmeň, ktorý je na obsah bielkovín, antioxidantov, vitamínov a minerálov naozaj bohatý.

Naučte sa správne a zhlboka dýchať

Dýchacia gymnastika je dobre známym spôsobom, ako zlepšiť stav vášho tela. Hlboké dychy vám umožňujú získať viac kyslíka. To znamená, že tkanivové bunky dostávajú také palivo, ktoré potrebujú na rýchlejšie uvoľňovanie energie.

To však neznamená, že by ste mali byť celý deň nafúknutí ako parná lokomotíva. Stačí päť minút intenzívneho cvičenia ráno. Vyskúšajte švihadlo alebo zdvíhacie závažia a okamžite budete cítiť, ako sa vaše dýchanie zrýchlilo a telo prebudilo.

Pite biely čaj

Zo všetkých čajov táto odroda prešla najmenším spracovaním, a preto stráca najmenej výživných látok. Vďaka vysokej koncentrácii L-theanínu (druh aminokyseliny) má biely čaj schopnosť zvýšiť pozornosť a zároveň upokojiť nervový systém. Okrem toho, biely čaj má menej kofeínu, čo znamená, že lepšie uhasí smäd a viac prispieva k úspore energie.

Detoxikujte telo

Ideálna je na to listová zelenina. Vysoká hladina chlorofylu v zelenej zelenine pomáha odstraňovať toxíny, produkty rozkladu a smog z tela, ktoré ho každý deň zasiahnu vo veľkej miere. Polievky, šaláty a prílohy z kapusty, lucerny, kôpru, petržlenu – to je skvelý spôsob, ako sa nielen osviežiť, ale aj vylepšiť. Nezabudnite aj na detoxikáciu pečene, s ktorou vám veľmi dobre pomôže zasa obľúbená Chlorella.

Strava je základ, ale nie všetko. Občas by ste mali preto vyskúšať vypnúť telefón, zmeniť svoje myslenie a nezdravé návyky, ktoré vás oberajú o drahocenný čas aj zdravie.

Komentáre