Šport a zdravie

Ako spoznáte zápal močových ciest?

Vďaka neustálemu striedaniu teplého a studeného počasia sa často stáva, že sa nevhodne oblečieme. To môže maž za následok prechladnutie a problémy s močovými cestami. Ako spoznať tieto problémy a ako sa ich zbaviť?

Pôvodca infekcie pri zápale močových ciest je najčastejšie baktéria E. coli, ktorá žije v našich črevách, ale vyskytuje sa aj v okolí konečníka. Avšak táto baktéria spôsobuje problémy s močovými cestami len v kombinácii s ďalšími faktormi. Medzi tieto faktory patria stres, fajčenie, či oslabenie imunity.

Príznaky nachladnutia alebo zápalu močových ciest spoznáte veľmi jednoducho. Prejavuje sa najmä častým močením. Často sa na konci močenia môže vyskytnúť rezavá bolesť. Pokiaľ je ochorenie v tomto štádiu je možné ho liečiť doma za pomoci overených liečiv. Avšak pokiaľ je ochorenie vo vyššom štádiu a máte vážnejšie problémy pri močení, je pre vaše zdravie prioritné navštíviť lekára.

AKO LIEČIŤ ZÁPAL MOČOVÝCH CIEST?

  1. Veľmi dôležité je prijímať dostatočné množstvo tekutín. Najlepšie je piť čistú vodu, alebo čaj. Nesladený urologický čaj, či iný bylinný čaj má veľmi priaznivý vplyv na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Dostatočný pitný režim síce podporí časté močenie, no to je pri tomto ochorení dôležité a žiaduce. Okrem toho
  2. Okrem toho je veľmi dobrou liečebnou metódou užívať vitamín C. Môžete ho užívať vo forme tabliet, alebo v ovocí. Jeho zvýšené množstvo v organizme spôsobuje okyslenie moču, čo zabráni množeniu baktérií.
  3. Snažte sa odpočívať. Okrem oddychu je veľmi dôležité aby ste boli v teple. Pri zápale sa však vyhýbajte kúpeľu. Taktiež aj pri pohybe vonku dbajte na teplé oblečenie a nevystavujte sa zbytočnému chladu.
  4. Často pri zápale pomáhajú aj obyčajné protizápalové lieky dostupné v lekárňach. Tie sú dostupné aj bez predpisu a majú relatívne silné liečebné účinky. Pokiaľ však máte vyššie štádium ochorenia takéto druhy liečiv vám nepomôžu.

Dbajte však na to, že pokiaľ sa váš zdravotný stav zhoršuje nenechávajte nič na náhodu. Pokiaľ sa vám v moči objavia krv, či hnis vedzte, že zásah lekára bude potrebný. Dôležité je tiež pripomenúť, že ženy sú na problémy močových ciest náchylnejšie o 50% viac ako muži. Je to v dôsledku kratšej dĺžky močovej trubice.

Pokiaľ ste si mysleli, že najlepšou prevenciou a liečbou zápalu močových ciest sú brusnice, táto informácia nie je úplne pravdivá. Podľa najnovších výskumov, ktoré boli viackrát opakované sa zistilo, že účinok brusníc ani zďaleka nie je taký veľký aký mu ľudia pripisujú. Je dôležité na to upozorniť, lebo často ľudia pri liečbe používajú len extrakty brusníc a zanedbávajú ostatné negatívne faktory. Môže sa tak stať, že svoj stav len zhoršia a choroba sa dostane do oveľa rizikovejšieho štádia.

 

 

 

Komentáre