Nezaradené

Ste stále unavení? Tu je 5 výživových tipov, ktoré vám dodajú energiu

Okrem dostatočného spánku má na našu energetickú hladinu vplyv aj výživa. Ako sa správne stravovať?

Prečítajte si, ktoré jedlo vás môže prebrať a dodať vám energiu rovnako dobre ako káva či iný energetický nápoj?

Raňajky, ktoré vám dodajú energiu na celý deň

Maslové croissanty, džemové toasty alebo čokoládové maškrty môžu byť lákavými možnosťami raňajok, no môžu byť aj príčinou únavy. Dôvodom sú jednoduché sacharidy, ktoré spôsobujú kolísanie hladiny cukru v krvi. Prvú energiu z jedla potom veľmi rýchlo vystrieda náhla únava.

Čo teda jesť, aby ste mali energiu z raňajok a prvého jedla celý deň? Môže to byť napríklad müsli alebo kaša s vysokým obsahom vlákniny, tvaroh a prírodný jogurt s čerstvým ovocím a celozrnný chlieb s tvarohom a nejakou čerstvou zeleninou alebo vajíčkom.

Znížte príjem rafinovaných sacharidov

Nielen pri raňajkách, ale aj počas dňa môžu byť príčinou nedostatku energie a poklesu cukrov rafinované sacharidy. Sacharidy sú pre naše telo zdrojom energie č.1. Nie sú ale sacharidy ako sacharidy. Čokoládovú tyčinku, koláčik či gumených medvedíkov je lepšie vymeniť za čerstvé ovocie, zeleninové tyčinky s dipom, tvarohový krém s ľanovým olejom alebo prírodný jogurt.

Obed s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov, ako je pizza, hranolky alebo biela ryža, môže tiež vyvolať popoludňajší útlm. Lepší výber potravín proti únave je, chudé mäso alebo ryby, zeleninové jedlá, celozrnné cereálie, varené zemiaky a kvalitné cestoviny.

Nejedzte príliš veľa alebo príliš ťažké jedlo

Ťažké a mastné jedlá, ako sú rezeň či hamburgery s hranolkami, sú ťažko stráviteľné, a preto nám uberajú enormné množstvo energie. Dôvodom je aj fakt, že podstatnú časť sily spotrebuje telo na trávenie tejto náročnej stravy.

Jedenie nad rámec vlastného hladu spôsobuje nepríjemný pocit plnosti a zaťažuje žalúdok. Pri diéte proti únave preto dbajte na svoj individuálny pocit hladu a sýtosti. Pomôcť môže aj vedomé, pomalé jedenie a dôkladné žuvanie.

Kávu pite s mierou

Káva je jednou z najobľúbenejších pochúťok, keď sa dostaví únava alebo pokles výkonnosti. Na káve ako takej nie je nič zlé, no z dlhodobého hľadiska vás jej nadmerné množstvo môže aj unaviť.

Navyše káva v neskorých popoludňajších alebo večerných hodinách môže viesť k nespavosti, ktorá následne vedie k únave na druhý deň. Tiež si dávajte pozor na množstvo cukru, ktoré si dávate do kávy.

Nezabudnite na vodu

Ste unavení a neviete sa už sústrediť? Potom vám možno chýbajú tekutiny. Aby ste však dostatočne pili, nemali by ste siahať po nealkoholických nápojoch s vysokým obsahom cukru a kolových nápojoch, pretože tie môžu spôsobiť kolísanie krvného cukru. Lepšou voľbou pri diéte s nedostatkom energie sú voda, nesladené čaje a džúsové streky.

Uvidíte, že ak si dáte na takéto stravovanie pozor, bude na tom vaše telo s energiou oveľa lepšie.

Zdroj obrázka: Tijana Moraca/Shutterstock.com

Komentáre