Technológie

4 tipy, ako zrýchliť váš počítač

Mnohí o výraze „optimalizácia“ počuli najmä v súvislosti s rôznymi priemyselnými odvetviami. Vo výrobe maximalizuje zisky a znižuje výrobné náklady. V našom prípade sa dobrá optimalizácia postará, udržiavaním čistoty a poriadku systému, o zvýšenie rýchlosti počítača.

Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako zlepšiť výkon vášho obľúbeného notebooku HP, ktorý sa stará o vaše pohodlie (takmer) v každej jednej situácii.

Zmeňte spôsob a miesto ukladania súborov

Hlavným kameňom úrazu, ktorý spôsobuje pomalú prevádzku celého systému, je často miesto uloženia konkrétneho súboru. Ak máte nainštalovaný bežný pevný disk, je vhodné ho vymeniť za disk SSD. Čím sa navzájom líšia, zrejme viete. Stručne povedané, SSD nemá vo svojej konštrukcii mechanické časti, funguje ako flash disk a poskytuje 5-10-násobné zvýšenie produktivity, v niektorých prípadoch 100-násobné. Existuje však jedno „ale“, ktorým sú vyššie náklady na takéto riešenia.

Používajte originálne aplikácie

Sú základom, bez ktorého naše zariadenia nebudú pracovať správne, prípadne majú obmedzenú funkčnosť alebo sa vôbec nespustia a vy potom premýšľate nad najlacnejším servisom PC.

Chyba však môže byť v aplikáciách, ktoré na vykonávanie niektorých základných úloh používate. Odporúčame vám nainštalovať si ovládače vždy z webových stránok výrobcu alebo z priloženého disku (v týchto dňoch sú vzácnosť). Systém bude fungovať stabilne, no budete možno musieť vynaložiť viac úsilia na počiatočnú fázu nastavenia.

Vyčistite nevyžiadané súbory

Ide o zoznam, ktorý obsahuje vyrovnávaciu pamäť prehliadača, dočasné súbory, súbory cookie a ďalšie. Pri bežnom použití vášho notebooku môžu zaberať viac ako 1 GB voľného miesta. Okrem toho, majú priamy vplyv na stabilitu systému.

Spôsobov čistenia je niekoľko. Externé aplikácie alebo systémové, ktoré máte v PC už nainštalované.

Upracte si plochu

Hlavná obrazovka (pracovná plocha), s ktorou sa užívateľ stretne okamžite po načítaní OS by mala byť čistá. A aký je dôvod ? Hromada rôznych dokumentov, skratiek, súborov, fotografií a ďalších informácií spôsobuje, že ich Windows zakaždým načítava, čo nepriaznivo ovplyvňuje rýchlosť úplného načítania OS. Preto je vhodné ponechať na pracovnej ploche maximálne 5 nevyhnutných aplikácii alebo súborov a zvyšok uložiť do priečinkov.

Vyskúšajte si takto urobiť malú optimalizáciu OS aj vy a zistite, ako dobre vám pár jednoduchých krokov zrýchli váš počítač.

Komentáre