Nezaradené

Kedy je hygiena v domácnosti zdravá a naopak škodí?

Baktérie a mikróby nemajú v dnešnom modernom svete dobrú povesť ani miesto. Napriek tomu patria medzi našich stálych spoločníkov. Nachádzajú sa na našej koži, vo vzduchu a na každom predmete. Väčšina mikroorganizmov je pre človeka prospešná a úplne neškodná, no niektoré môžu spôsobiť ochorenie. Ohrození sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom. Kedy je ale hygiena zdravá a kedy je čistenie cez hranice?

Poďme si o tom spoločne povedať viac.

Umývaním rúk skomplikujete baktériám a vírusom migráciu

Väčšina choroboplodných zárodkov sa prenáša z človeka na človeka prostredníctvom rúk – buď priamo alebo nepriamo, napríklad cez kľučky dverí alebo iné najčastejšie dotykované plochy. Preto by ste si mali dôkladne umyť ruky v nasledujúcich situáciách:

  • pred prípravou jedál;
  • pred jedlom;
  • po kontakte s chorými ľuďmi;
  • po kontakte so zvieratami;
  • po odchode na toaletu.

Umývaním rúk po každej tejto a inej činnosti skomplikujete baktériám a vírusom ich prirodzenú migráciu a šírenie chorôb.

Postačujú bežné čistiace prostriedky a vysávač?

Domácnosť nemôže a nemusí byť úplne bez mikróbov. Každý, kto ju čistí konvenčnými prostriedkami, zabezpečuje primeranú hygienu, naopak chémiou preplnené dezinfekčné prostriedky sú zbytočné.

V nesprávnom dávkovaní môžu vyvolať alergie a poškodiť životné prostredie. Ani antibakteriálne produkty, ako sú čistiace prostriedky a handričky, neponúkajú v každodennom živote žiadnu veľkú výhodu.

So znečistenou podlahou si naopak veľmi jednoducho dokáže poradiť špeciálny Miele vysávač. Vďaka zabudovaným kvalitným filtrom sa vysaté prachové častice a špina nedostanú späť do ovzdušia a podlaha bude dokonale čistá aj bez použitia chémie.

Nezabudnite na hygienické práce v kuchyni

Pri jedle sa pri nedostatočnej hygiene môžu do tela ľahko dostať škodlivé mikróby. Obzvlášť problematické sú kuchynské špongie a utierky na podlahu. Vo vlhkom materiáli sa množia baktérie a pri ďalšom použití sa prenesú na iné predmety.

Kuchynské utierky preto po použití zaveste, aby sa vysušili a pravidelne ich perte v kvalitnej Miele práčke na 60 stupňov so silným čistiacim prostriedkom s obsahom bielidla.

S plesňami si dokáže poradiť aj čerstvý vzduch

Zdraviu škodlivé plesne sa môžu vytvárať najmä vo vlhkých miestnostiach, akými sú kúpeľňa a kuchyňa, ale aj v spálni. Pravidelné vetranie tomu zabraňuje. Takže namiesto silnej chémie je lepšie viac vetrať a nedať vlhkosti šancu sa v našej domácnosti nadlho usadiť a vytvoriť ideálne podmienky pre vznik plesne.

Vyskúšajte, a uvidíte, že čistá domácnosť nie je žiadna náročná úloha.

Zdroj obrázka: Prostock-studio/Shutterstock.com

Komentáre