LifestyleŠport a zdravie

Ženšen pomáha predchádzať infekciám dýchacích ciest

Ženšen pomáha predchádzať infekciám dýchacích ciest

Aj vy by ste chceli počas sezóny chrípky a vírusov voľne dýchať? Ženšen je to správne riešenie. S jeho pomocou si môžete naplno užívať zimné radovánky. Liečivé účinky tohto prírodného bohatstva pochádzajúceho z Kórey sú známe už po stáročia, najmä vo východnej medicíne. Ide o univerzálny prostriedok na stimuláciu duševného a fyzického zdravia.

Charakteristika rastliny

Ženšen je typický najmä väčšími zelenými listami a kvetmi v zelenobielej farbe. Najčastejšie sa jeho výskyt viaže na lesy, ale niekedy sa vyskytuje aj v horských oblastiach juhovýchodnej Ázie. Najaktívnejšie zložky sa nachádzajú v koreni. Korene sa zbierajú raz za 3 až 4 roky. Celá rastliny obsahuje široké spektrum aktívnych látok, takzvaných ginsenozidov. 

Ženšen je doslova nabitý životodarnou energiou a dodnes ho ľudia poznajú pod označením „elixír života“. Tento prívlastok si právom zaslúži a to vďaka nekonečným pozitívnym vplyvom na zdravie človeka. Svojím vzhľadom síce nie je veľmi príťažlivý, ale príroda mu bohato nadelila na širokom spektre liečivých účinkov. Pozitívne pôsobí na každý kúsok ľudského tela. Dôležité je tiež však vedieť, že na väčšine území, kde sa prirodzene vyskytuje je táto rastlinky chránená.

Ženšen a respiračné ochorenia

ženšen a respiračné ochorenia

Ale vráťme sa späť k otravným vírusom a nádcham, ktoré v určitom období roka vo veľkom útočia na váš imunitný systém. Preventívna a liečivá sila ženšenu spočíva vo zvýšenej aktivite polysacharidov (ginsenosídov), ktoré aktivujú protivírusovú činnosť lymfocytov a stimulujú makrofágy na posilnenie vašej imunity. Trošku zložito napísané, ale v podstate ide o to, že ženšen nastoľuje v tele rovnováhu a zabezpečuje nepretržitý liečebný proces.

Akútne infekcie dýchacích ciest môžu už aj v dnešnej dobe zapríčiniť skutočne vážne zdravotné problémy. Ženšen si teda okrem posilnenia imunitného systému hravo poradí aj s prevenciou proti respiračným chorobám. Kanadský odborník sa zaoberal touto témou a urobil výskum na 130 respondentoch. Tí boli vo veku od 18 do 64 rokov a počas 4 mesiacov mala jedna skupina konzumovať ženšen a tá druhá placebo. U skupiny s placebom sa ukázalo, že boli o  50% viac nakazení infekciami dýchacích ciest než tí, ktorí konzumovali ženšen. Dokonca aj obdobie na zotavenie z infekcie trvalo u placebo skupiny dlhšie.

Sezónna chrípka je vážna choroba, ktorá každoročne prepukne u ľudí po celom svete a týka sa približne 3 až 5 miliónov prípadov. Smutnejšie však je, že tejto zdanlivo nevinnej chorobe podľahne ročne okolo 250 000 ľudí. Boj proti chrípke môžete realizovať rôznymi spôsobmi, avšak zaradenie ženšenu do vášho jedálnička môže byť rýchlym, účinným a zároveň pre organizmus aj oveľa prirodzenejším riešením. Ženšen môžete užívať v podobe čaju, tinktúr, ale v súčasnosti sú už reálne aj verzie v tabletách.

Komentáre